• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I Erdoganov sin meta istrage o korupciji?

Sin turskog premijera Redžepa Tajipa Erdogana će, vjerovatno, biti sljedeća meta sve šire istrage o korupciji.

 I Erdoganov sin meta istrage o korupciji? Izvor: MONDO

Ova istraga je dovela do značajne rekonstrukcije kabineta nakon što su tri ministra podnijela ostavku, navode danas turski mediji.

Nekoliko listova piše da je ljuta borba između premijera i njegovog nekadašnjeg saveznika koji mu je okrenuo leđa, Fetulaha Gulena, na ivici da postane još žešća kako se korupcionaški skandal sve više približava najužem Erdoganovom krugu, prenosi AFP.

Opozicioni dnevnik "Džumhurijet" predviđa "zemljotres" pošto su se istražitelji sada fokusirali na jednu nevladinu organizaciju sa kojom je povezan premijerov sin, Bilal.

Prema pisanju ovog lista, tužioci vrše pritisak na policiju da ispita tendere za gradnju koje su toj organizaciji dodijelile gradske vlasti u Istanbulu, čiji je gradonačelnik umešan u skandal sa korupcijom.

Gradonačelnik Istanbula, član Erdoganove Partije pravde i razvoja (AKP) ukorenjene u islamu, zadržan je nakratko prošle nedjelje, ali je kasnije pušten na slobodu do početka suđenja.

Tri ministra u turskoj vladi podnijela su ostavku ranije ove nedjelje zbog istrage o korupciji, a dvojica među njima su to učinila nakon što su im sinovi stavljeni u pritvor.

Premijer Erdogan je juče smijenio gotovo polovinu svog kabineta, ukupno 10 ministara, poslije ostavki trojice ministara.

Nema naznaka, međutim, da bi i sam premijer mogao da odstupi sa vlasti, kao što to traže antivladini demonstranti i ministar za zaštitu prirodne sredine, koji je podnio ostavku.

Posmatrači tvrde da je istraga o korpuciji rezultat razdora između Erdogana i Gulena, islamskog teoretičara koji živi u samonametnutom egzilu u SAD od 1999. godine, i čiji sljedbenici se nalaze na visokim položajima u turskom sudstvu i policiji.

Erdoganova vlada, koja je u junu preživjela masovne ulične proteste, uplela se u ljuti spor sa Gulenovim pristalicama zbog planova o zatvaranju mreže škola kojima upravlja taj pokret.

Sukob između Erdogana i Gulena predstavlja najveću prijetnju po Erdoganovu neizrečenu ambiciju da se kandiduje za predsjednika 2014. godine, navodi francuska agencija.

"Gulenisti" imaju svoje sopstvene medije, univerzitete, nevladine organizacije i preduzeća i drže ključne položaje, kažu analitičari, predviđajući da će taj pokret biti jedina snaga koja može da ugrozi Erdoganove šanse na lokalnim izborima u martu.

Erdoganova AKP je u proteklih 11 godina dominirala u politici i tri puta zaredom pobedila na izborima, osvojivši skoro 50 odsto glasova 2011. godine nakon što je zemlja postigla čvrst ekonomski rast.

(Tanjug, Foto: AP Photo/Burhan Ozbilici/Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE