• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bez mobilnih telefona u japanskim školama?

U Japanu, zemlji koja je jedan od glavnih bastiona mobilne telefonije, mobilni telefoni bi trebalo da nestanu iz škola.

 Bez mobilnih telefona u japanskim školama? Izvor: MONDO

Ministarstvo obrazovanja je od svih osnovnih i srednjih škola zatražilo da zabrane donošenje mobilnih telefona u školu.

Cilj ove mjere je da se oteža šikaniranje i prostitucija maloljetnika uz pomoć interneta, što su pojave koje u posljednje vrijeme sve više uzimaju maha. ”Nema nikakvog razloga zašto bi djeci u školi bio potreban mobilni telefon“, objašnjava ministar obrazovanja Rju Šinoja.

U isto vrijeme, japanski operateri mobilne telefonije su počeli da svojim mušterijama mlađim od 18 godina blokiraju pristup sumnjivim vebsajtovima za druženje i uspostavljanje kontakata.

Prema podacima kojima raspolaže Ministarstvo obrazovanja, 90 odsto maloljetnih žrtava napada dogovorilo se o susretu s napadačem preko interneta.

U 2007. godini školskim vlastima je prijavljeno skoro 6.000 slučajeva šikaniranja preko interneta (tzv. sajber-mobing). Na oko 40 odsto od ukupno 38.000 sajtova u srednjim školama ministarstvo obrazovanja je ustanovilo prisustvo verbalnih napada i seksualnih sadržaja.

Na svakom četvrtom sajtu mogle su da se nađu, uglavnom poslate mobilnim telefonom, poruke kao što su „crkni!“, ili „ubiću te!“ Praktično nijedan sajt nije pod zvaničnim nadzorom. Prije godinu i po dana pažnju medija privuklo je samoubistvo jednog srednjoškolca u Kobeu. Četiri školska druga stavila su na internet njegovu fotografiju bez odjeće, zajedno sa njegovom adresom elektronske pošte i brojem mobilnog telefona, i ucjenjivali su ga time.

Osamnaestogodišnjeg učenika su SMS porukama maltretirali i drugi mladi ljudi, sve dok konačno nije skočio sa krova škole i poginuo.

Učenice se na internet sajtovima za uspostavljanje kontakata, tzv. ”deaji sajto“, kojima pristupaju preko mobilnih telefona, dogovaraju o susretima sa muškarcima koji traže plaćene seksualne odnose sa maloljetnicama.

Školske vlasti uznemirava i prava zavisnost od mobilnih telefona među učenicima.

Djevojke u prosjeku koriste mobilni telefon 124 minuta dnevno, a mladići 92 minuta. Svaki treći učenik osnovne škole posjeduje mobilni telefon, dok među starijim učenicima taj procenat iznosi 96 procenata, prenosi “Blic.”

Ministarstvo prosvete tvrdi da je 57 odsto učenika osnovne škole i 51 procenat učenika srednje škole upotrebu ”ketaija“, kako u ovoj zemlji zovu mobilni telefon, ograničilo često samo na obično telefoniranje. Potpuna zabrana donošenja mobilnih telefona u školu nailazi, međutim, na skepsu.

”Djeca toliko dobro znaju svoja prava, da uopšte ne možemo da im pretresamo stvari“, kaže jedan nastavnik iz Vakajame u razgovoru za list ”Jomiuri“. ”Ako im telefoni vibriraju za vrijeme nastave, prave se da ništa ne primjećuju“. Najveći japanski operater mobilne telefonije, ”NTT Dokomo“, od vikenda je sve sajtove za druženje, tzv. društvene mreže, zatvorio za učenike.

Da bi izbjegao da potpadne pod ovu blokadu, vebsajt mora da se obaveže da će 24 sata kontrolisati sve vijesti i da će u slučaju opasnosti kontaktirati sa policijom.

Maloljetnici ne mogu više da pristupe ni pornografskim sadržajima na internetu. Operateri ”KDDI“ i ”Softbank“ namjeravaju da slijede ovu mjeru od iduće nedjelje. ”Ljuti me što više ne mogu da se na internetu sastajem sa svojim prijateljima“, žali se jedna sedamnaestogodišnja učenica iz Tokija.
Njena drugarica, međutim, smatra da zabrana ima smisla. ”Poznanstva preko interneta su opasna“, kaže ona.

Protiv zabrane mobilnih telefona u školama je niko drugi do guverner Tokija, konzervativni desničar Šintaro Išihara. On smatra da bi odluku o tome trebalo prepustiti roditeljima.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE