• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Njemačka: Broj žrtava masakra popeo se na 17

Broj žrtava krvavog pira Tima K. (17) popeo se na 17 osoba, javljaju njemački mediji u vijestima o tragediji u Vinendenu, u blizini Štutgarta.

 Njemačka: Broj žrtava masakra popeo se na 17 Izvor: MONDO

U masakru u školi poginulo je najmanje deset đaka, starih između 14 i 15 godina. Među žrtvava su i tri nastavnika i najmanje dva prolaznika, kao i sam napadač, javljaju njemački mediji koji ubicu opisuju kao ''osobu bez osobina'', neupečatljivu, ali frustriranu.

U opisu same tragedije, njemački mediji, pozivajući se na svjedoke, javljaju da je Tim K. bivši đak te škole, ćutke prošao kroz ulaz i ušao u učiniocu, a zatim nasumice otvorio vatru iz oružja, koje je pripadalo njegovom ocu. Napadač je ubijen 40 kilometara dalje.

On je poslije napada na školu u gradu ubio jednu osobu u obližnjoj klinici, prije nego što ga je policija usmrtila, saopštile su vlasti. U razmjeni vatre napadača sa policijom, još su dva prolaznika poginula, a dva policajca su teško ranjena.

Više od 1.000 policajaca učestvovalo je u potjeri za ubicom i u akciji evakuacije više stotina đaka Albertvil-Realke u Vinenedenu.

Jedna od pretpostavki iznijetih u medijima jeste da je mladić bio podstaknut sličnim događajem u američkoj saveznoj državi Alabama, gdje je jedan 27-godišnak usmrtio 11 osoba.

"Mladić nikada ni u jednoj formi nije upadao u oči'', rekao je ministar kulture pokrajine Baden-Virtemberg Helmut Rau, koji je posjetio mjesto tragedije, naglasivši da je, ubica, očito, imao "dupli identitet".

Jedan školski drug ubice kaže, kako je prenio ''Špigel'', da je Tim bio ''teško frustriran'' i sin jedinac, koji nije položio maturu, dok je jedan poznanik porodice, koja se opisuje kao dobro stojeća, rekao da je mladić, izgleda, znao da rukovanju oružjem, pošto je njegov otac legalno posjedovao 16 komada vatrenog oružja.



U Vinendenu, mjestu tragedije, u kojem živi oko 27.000 ljudi, vlada tuga, strah, haos i razočarenje, a cio grad podsjeća na tvrđavu, opisuju njemački mediji, ukazujući da je bilo angažovano hiljadu policijajca i da su razmjere zločina neshvatljive. ''Tako nešto još nisam doživio'', rekao je potparol policije.

Njemačka vlada je, kako je rekao jedan portparol, duboko potresena i šokirana pucnjavom u školi.

Hrvat Denis Puljić jedna je od žrtava ubilačkog pohoda Tima Krečmera, javili su hrvatski mediji.

Mediji navode da je Puljić rođen u Banjaluci i da je nećak nadbiskupa vrhbosanskog kardinala Vinka Puljića.

Puljić, otac dvoje djece, ubijen je u autosalonu u kojem je radio kao prodavač.


Ta tragedija samo je jedan u nizu ubilačkih napada koji su se dogodili u školama i univerzitetima širom svijeta posljednjih godina.

Najveći masakr se dogodio na Virdžinija univerzitetu u SAD, u aprilu 2007. godine, kada je Čo Seung-Hui, južnokorejski student star 23 godine, ubio 32 ljudi, poslije čega je izvršio samoubistvo.

Napad u srednjoj školi Kolumbajn u Koloradu, u aprilu 1999. godine šokirao je javnost. Dvojica napadača Erik Heris i Dilan Klebold ubili su 12 učenika starosti između 14 i 18 godina i ranili 24 osobe, prije nego što su sebi oduzeli život.

Prema isječcima u Herisovom dnevniku, plan je bio da se ubije do 500 ljudi, a na svom Internet sajtu on je objavio informacije o pravljenju bombe. Vlasti su oko škole Kolumbajn i oko njegove kuće pronašle 51 bombu.

U napadu na srednju školu Red Lejk u Minesoti, 16-godišnji Džef Vajs ubio je pet učenika, profesora i radnika obezbjeđenja. Prije ovog napada, on je ubio svog dedu i njegovu prijateljicu. Kasnije je otkriveno, da je Vajs posjećivao neonacističke sajtove.

Serija napada u Americi, pokrenula je javnu debatu u toj državi o pooštravanju dobijanja dozvola za oružje. Zakoni o posjedovanju i izdavanju dozvola za oružje u SAD su veoma liberalni, a podržava ih i veoma moćno nacionalno udruženje, koje ima više od tri miliona članova.

Iako možda najbrojniji, napadi na škole i fakultete nisu se događali samo u SAD. To potvrđuju masakri u Njemačkoj 2002. godine i Finskoj u septembru 2008. godine, kao i najveći masakr u istoriji Velike Britanije kada je u martu 1996. godine ubijeno 16 učenika i jedna učiteljica.

U takozvanom "Danblejn masakru" u Velikoj Britaniji, Tomas Hamilton, nakon što je ušao u jednu školu, krenuo je ka sali za fiskulturu pucajući usput u petogodišnjake i šestogodišnjake, ubijajući svakog ko mu se našao na putu.

Ukupno 11 ljudi ubijeno je u septembru prošle godine u finskom gradiću Kauhajoki kada je 22-godišnji mladić Mati Juhani Sari otvorio vatru u jednoj višoj školi, a potom pucao sebi u glavu.

Najveći dosadašnji napad u Njemačkoj dogodio se u aprilu 2002. godine u mjestu Erfurtu, na istoku te države, kada je napadač Robert Štajnhojzer upao u gimnaziju i ubio 16 osoba, nakon čega je izvršio samoubistvo.

Jedan od posljednjih napada dogodio se u Belgiji u Dendermondu, 15 kilometara zapadno od Brisela, kada je napadač ušao u obdanište i nožem ubio dvoje djece i jednu vaspitačicu koja je pokušala da ih zaštiti.

Ubica je pobjegao biciklom, ali ga je policija, koja je tokom potjere koristila i helikopter, ubrzo uhapsila.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE