• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lideri G20 našli formulu za rješenje krize?

Svjetski lideri složili su se da utrostruče sredstva MMF-a kako bi se izborili sa najgorom ekonomskom krizom od one 30-tih godina prošlog vijeka.

 Lideri G20 našli formulu za rješenje krize? Izvor: MONDO

Svjetski lideri, okupljeni na samitu Grupe 20 industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta i država sa privredama u naglom usponu (G20) složili su se da utrostruče sredstva Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) kako bi se izborili sa najgorom ekonomskom krizom od one 30-tih godina prošlog vijeka, javile su agencije, pozivajući se na učesnike skupa.

Prema izvorima agencije Dau Džons, politički prvaci G20 razmišljaju o prikupljanju sume od gotovo bilion (hiljadu milijardi) dolara, kroz različite kreditne linije. Dodatni novac treba da popravi likvidnost na komercijalnom tržištu i pomogne najteže pogođenim zemljama da izađu na kraj s krizom.

Japan, Evropska unija, Norveška i Kanada (sve članice G20) već su obećale dodatnih 217,4 milijarde dolara preko bilateralnih dogovora s MMF-om, što će biti pridodato na 250 milijardi koje Fond već posjeduje.

Od tog novca, Japan i EU su obećali po 100 milijadri, Kanada 10, a Norveška 48 milijardi norveških kruna (7,4 milijardi dolara).

G20 takođe želi da poveća nove kreditne aranžmane, odnosno kreditnu liniju koju su razvile SAD, za dodatnih 250 milijardi dolara, na 500 milijardi, rekao je za Dau Džons jedan član brazilske delagacije na samitu.

G20 planira da poveća i treći tip kreditnih linija, takozvana specijalna prava vučenja, za dodatnih 100 milijardi do 250 milijardi dolara, kako bi se pomoglo zemljama u razvoju tokom ekonomske krize.

Kina, koja se još nije složila da obezbijedi dodatna sredstva za MMF, prema sagovorniku Dau Džonsa, najvjerovatnije će se obavezati da izdvoji sumu koliku i Japan - 100 milijardi dolara - ali cifra još nije saopštena.

Šefovi razvijenih i vodećih džava u razvoju okupili su se na kriznom samitu u Londonu u pokušaju da pokrenu posrnulu svjetsku privredu i rasčiste međusobne razlike oko pravila finansijskog poslovanja.

Američki predsjednik Barak Obama ušao je u kongresni centar londonskog Doklenda tapšući po ramenu domaćina, britanskog premijera Gordona Brauna, pošto su dvojica saveznika izrazili uvjerenje da će se svjetske vođe složiti u pitanjima finansijske regulative, ekonomskog rasta i poljuljanih banaka.

Ali, francuski predsjednik Nikola Sarkozi i njemačka kancelarka Angela Merkel su odbili da slijede poziv Vašingona o većim državnim troškovima za stimulaciju privrede, i kažu da samit grupe 20 država (G20) mora prije svega da radi na donošenju strožih finansijskih zakona.

Sarkozi je ublažio svoju raniju prijetnju da će napustiti samit, a Obama je viđen kako ćaska sa Merkelovom. Obama je priznao da su greške američke regulative finansijskog sistema doprinijele krizi, ali insistira da samit mora da se usredi na rešenje. "Sa ovim izazovom se možemo suočiti samo zajedno", rekao je on, dodajući da su razlike u pogledima "veoma preuveličane".

Vođe G20 se nadaju, kako je rekao domaćin Gordon Braun, da će oko 2.000 milijardi dolara koje vlade ubacuju u ekonomiju u vidu poreskih olakšica, građevinskih poduhvata i razvojnih ulaganja, ograničiti dubinu i trajanje recesije i da će možda stvoriti 20 miliona novih radnih mjesta.

Pred početak samita u Londonu su počele da se održavaju svakodnevne demonstracije antiglobalista, boraca za zaštitu životne sredine, sindikata...

Britanska policija je saopštila da je pala i prva žrtva protesta, kao i da je uhapšeno 86 demonstranata.

G20 se prvi put sastala u Berlinu decembra 1999. Stvorena je kao odgovor na azijsku finansijsku krizu 1997-98, koja je ukazala na potrebu da se zemlje u ubrzanom razvoju uključe u svetsku ekonomsku raspravu i regulativu.

Devetnast članica grupe su: Argentina, Australija, Brazil, Kanada, Kina, Francuska, Njemačka, Indija, Indonezija, Italija, Japan, Meksiko, Rusija, Saudijska Arabija, Južna Afrika, Južna Koreja, Turska, Velika Britanija i SAD.

Evropska unija je takođe članica, koju predstavljaju rotirajuće predsjedništvo i Evropska centralna banka. Ministri finansija i guverneri centralnih banaka G20 sastaju se svake godine.

U G20 se stvara oko 90 odsto svjetskog bruto domaćeg proizvoda, obavlja se 80 procenata svjetske trgovine (uključujući razmjenu unutar EU) i u njenom okviru živi dve trećine stanovništva.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE