• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ribari uhvatili i pojeli rijetku ajkulu

Ribari sa Filipina slučajno su ulovili i pojeli megaustnu ajkulu, rijetklu vrstu ribe s kojom je do sada zabilježeno samo 40 susreta.

 Ribari uhvatili i pojeli rijetku ajkulu Izvor: MONDO

Ajkula teška 500 kilograma i dugačka četiri metra uginula je dok se borila da izađe iz ribarske mreže 30. marta u blizni ostrva Burijas u centralnim Filipinima.

Kasnije je odnijeta u obližnji Donsol u oblasti Sorsogon, gdje je isječena i pojedena, rekao je Greg Jen, portparol filipinskog ogranka nevladine organizacije WWF - World
Wildlife Fund, posvećene očuvanju i istraživanju prirode.

Jen je rekao da je jedan od funkcionera WWF-a fotografisao megaustnu i pokušao da nagovori ribare da je ne pojedu. Ajkulino meso glavni je sastojak lokalne ishrane.

Prva megaustna ajkula otkrivena je na Havajima 1976. godine, zbog čega su naučnici stvorili potpuno novu porodicu i rod ajkula. Megaustne su mirne životinje koje se hrane filtriranjem koristeći široka usta.

Jen je rekao da je stomak megaustne sa Burijasa otkrio da se hranila larvama škampe. Riba je obilježena kao "megaustna 41", odnosno 41. predstavnik njene vrste koji je zabilježio prirodnjački muzej sa Floride. Ovo je bio osmi zabeleženi susret na Filipinima.

Jen je rekao da je megaustna ajkula ulovljena na dubini od 200 metara u oblasti Donsol, u kojoj obitava takođe ugrožena kit-ajkula, najveća svjetska riba i takođe životinja koja se hrani filtriranjem.

Projekt menadžer WWF-a Elson Aka rekao je da prisustvo dvije od tri ajkule koje se hrane filtriranjem, kao i manta raža i delfina ukazuje na to da je morski ekosistem te oblasti i dalje relativno zdrav i da bi trebalo nastaviti da se čuva.

Jen je pozvao ribare koji sretnu retku ajkulu da odmah obavijeste vlasti ili WWF.

Ostale megaustne ajkule primećene su u američkoj državi Kaliforniji, zatim u Japanu, Indoneziji, Brazilu, Ekvadoru, Senegalu, Južnoj Africi, Meksiku, Australiji i na Tajvanu. (Beta)

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mihaela

Ne mogu vjerovati,što su učinili.Umjesto da ga puste,u njegovo staniste,oni su ga pojeli,a nije opasan.

MONDO REPORTAŽE