• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Naučnici zavirili u središte zvijezde (V)

Zaviriti u središte zvijezde je san svakog astrofizičara, a to je upravo pošlo za rukom grupi naučnika.

Oni su to postigli zahvaljujući nuklearnom spektroskopskom teleskopu NuStar koji je Američka svemirska agencija (NASA) lansirala 2012.

Istraživači su uspjeli da "prodru" u centar zvijezde samo nekoliko minuta prije nego što će se dezintegrisati i pretvoriti u supernovu.

Posmatranje ove transformacije omogućila je istraživačima da shvate kako je 1671. godine iz jedne zvijezde koja odumire nastala Kasiopeja, jedne od najmlađih supernova u našoj galaksiji, udaljena oko 11.000 svjetlosnih godina od Zemlje, ističe se u studiji objavljenoj u britanskom časopisu "Nature".

Zahvaljujući teleskopu NuStar, nastala je prva mapa emisija iks zraka visoke energije koje šalju delovi nastali u samom jezgru zvijezde u trenutku eksplozije, navode stručnjaci.

Oslobođena energija odbacuje spoljašnje slojeve zvijezde i šalje ih u svemir brzinom od preko 5.000 kilometara u sekundi.

"Ovo posmatranje je jedan od najznačajnijih pomaka u astrofizici visoke energije u posljednjih nekoliko decenija", rekao je Stiven Bogs, profesor fizike na Berkli univerzitetu i ko-autor studije.

Prikupljeni podaci će pomoći astronomima da načine trodimenzionalne kompjuterske modele eksplozije zvijezde kao i da odgonetnu pojedine tajanstvene karakteristike supernova.

"Supernove proizvode i odbacuju u kosmos većinu elemenata značajnih za život kakav je nama poznat", izjavio je Aleks Filipenko, profesor astronomije na Berkliju, koji nije učestvovao u istraživanju.

"Ovi rezultati su izuzetni jer je ovo prvi put da smo dobili informacije o tome šta se zbiva u tim eksplozijama i gdje se ti različiti elementi materija formiraju", dodao je on.

"Mi smo zapravo zvjezdana prašina. Shvatanje mehanizma eksplozije zvijezde je fundamentalno za razumijevanje našeg porijekla i porijekla svega onog što nas okružuje kao što su ugljenik, gvožđe, kalcijum...", kazao je Brajan Grefenstet. VIDEO

(MONDO, Foto: AP Photo/NASA/JPL-Caltech/McGill/Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE