• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Istražitelji: Nestali avion letio prema jugu

Istražitelji smatraju da je nestali malezijski avion sa 239 putnika i članova posade najvjerovatnije letio prema južnom dijelu Indijskog okeana.

"Radna pretpostavka je da je letio južno, štaviše da je letio u pravcu krajnjeg juga tog koridora", navodi Rojters izvor istražitelja, misleći na oblast od zapadne Indonezije do Indijskog okeana zapadno od Australije u kojoj se vrši potraga.

Malezijski avion sa 239 putnika i članova posade nestao je sa civilnog radara 8. marta ubrzo nakon polijetanja iz Kuala Lumpura za Peking i od tada mu se gubi svaki trag.

Tajlandsko vazuhoplovstvo je, u međuvremenu, objavilo da je tajlandski radar uočio "nepoznatu letjelicu" nekoliko minuta nakon što je nestali avion posljednji put poslao signal o lokaciji, ali zvaničnici nisu ranije objavili ovu informaciju zato što avion nije smatran prijetnjom.

Ova informacija se pojavila u ponedjeljak nakon zahtjeva malazijske vlade, izjavio je maršal vazduhoplovstva Monton Suhokorn.

"Šest minuta poslije nestanka boinga 777,  u 12:28 po tajlandskom vremenu (1.28 po malezijskom), u Južnom kineskom moru uočena je nepoznata letjelica koja se kretala u pravcu jugozapada prema Kuala Lumpuru i Malajskom prolazu, rekao je on za AFP.

Vrijeme se podudara sa poslednjim signalom primljenim sa nestalog aviona u 1.21 po malajskom vremenu koji je sadržao informaciju o visini i lokaciji aviona. Iako je ovaj signal bio slab, tajlanski radar je kasnije ponovo primio signal o avionu koji skreće na sjever i nestaje iznad Andamanskog mora, dodao je Monton.

"Nije potvrđeno da se radi o MH370 (nestali malezijski avion)", kazao je on, ne navodeći vrijeme kasnijih signala.

Tajlandsko vazduhoplovstvo nije ranije provjerilo podatke sa radara zato što avion nije bio u "tajlandskom vazdušnom prostoru i nije bio prijetnja za Tajland", istakao je portparol, demantujući da je Tajland "krio taj podatak".

Potraga za nestalim avionom prvo je počela u Tajlandskom zalivu i Južnom kineskom moru gdje je nekoliko zemalja poslalo brodove, helikoptere i avione da pretraže more.

Istraga o sudbini nestalog boinga 777 fokusirana je na podacima sa satelita i radara koji ukazuju da je avion vjerovatno namjerno skrenut sa kursa za Peking i da je to, po svemu sudeći, uradio neko stručan u kokpitu, navodi AFP.

Međutim to što Malezija stalno objavljuje često protivrječne informacije izazvalo je gnjev porodica ljudi koji su se nalazili u avionu i osudu kineskih vlasti, budući da su dvije trećine putnika bili Kinezi.

U potragu, koja obuhvata veliki luk kopna i mora sada je uključeno 26 zemalja.

Nestanak aviona zbunjuje istražitelje i stručnjake za avijaciju. On je nestao sa civlnog radara kod istočne obale Maleziije manje od sat vremena poslije poletanja.

Malezijske vlasti vjeruju da je neko isključio komunikacione sisteme i naglo okrenuo u pravcu zapada nakon što je avion preletio sjeveroistočnu obalu i dok je letio iznad Tajlandskog zaliva.

Zbog toga je istraga fokusirana na posadu. Malezijska policija pretražuje podatke o pilotu i kopilotu, letu i osoblju na zemlji u pokušaju da otkrije motiv istrage koja se sada vodi kao kriminalna istraga.

Posljednje riječi iz kokpita izgovorene su dok je avion napuštao vazdušni prostor Malezije i prelazio u nadležnost kontrole leta u Vijetnamu.

Kina, u svojoj zasebnoj istrtazi, nije pronašla naznake da je nestali malezijski avion ušao na njenu teritoriju, rekao je danas portparol Ministarstva spoljnih poslova Hong Lei na konferenciji za novinare.

Istraga o nestalom avionu zapala je u ćorsokak, jer nema konkretnih dokaza o krivičnom djelu, a postoje i sumnje o tome da će države biti voljne da podijele svoje vojne podatke koji bi mogli da pokažu pravac leta aviona.

(MONDO/Agencije, foto: Beta/AP Photo/Vincent Thian)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE