Agencija Asošijeted pres analizira sličnosti i razlike između slučajeva Krima i Kosova.
Agencija navodi da je ključni argument ruskog predsjednika Vladimira Putina za pravdanje secesije Krima od Ukrajine i pripajanje Rusiji bila činjenica da je Zapad priznao kosovsku deklaraciju o nezavisnosti 2008. godine.
Kosovo i Krim tražili su samostalnost protivno željama svojih centralnih vlasti, ali ta dva slučaja se u mnogome razlikuju, ocijenjeno je u analizi agencije AP.
"I Kosovo i Krim imaju većinsko stanovništvo koje pripada nacionalnim manjinama. Baš kao što su se kosovski Albanci plašili represije tokom autokratske vladavine pokojnog predsjednika Srbije Slobodana Miloševića, Rusi sa Krima bojali su se nacionalista koji su uzeli vlast u Kijevu", navedeno je u tekstu.
Kako na Kosovu, tako i na Krimu velika većina izjasnila se u korist secesije, a srpska manjina na Kosovu i tatarska i ukrajinska na Krimu, uglavnom su bojkotovale glasanje.
NATO je intervenisao na Kosovu, a ruske trupe su ušle na Krim prije referenduma i to bi otprilike bile i sve sličnosti između ta dva slučaja.
Kada je riječ o razlikama, AP navodi da je NATO reagovao tek nakon značajnih dokaza o srpskom zlostavljanju Albanaca, uključujući masovna ubistva i deportacije, dok su proruske snage intervenisale na Krimu iako nije zabilježeno nasilje nad etničkim Rusima.
Zapad je po odlasku "Miloševićevih snaga" s Kosova tamo poslao mirovnjake, dok su ruske trupe zauzele Krim prije referenduma.
Kosovo jeste proglasilo nezavisnost, ali se nije pripojilo Albaniji, dok je Krim priključen Rusiji odmah nakon referenduma.
Kosovo je proglasilo nezavisnost devet godina nakon što je Srbija izgubila kontrolu nad njim i poslije dugog diplomatskog procesa, dok je Krim otcjepljen od Ukrajine samo nekoliko nedjelja nakon što je svrgnuti ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič pobjegao u Rusiju.
U julu 2010. Međunarodni sud pravde na zahtjev Srbije procijenio je da odluka o proglašavanju nezavisnosti Kosova nije bila nelegalna.
Upravo na kosovski presedan pozvao se Putin u obraćanju zapadnim partnerima, rekavši da ako je nešto važilo za Kosovo može da važi i za Krim, dok su zapadni lideri odbacili sve njegove argumente tvrdeći da je Kosovo "jedinstven slučaj" zbog velikog broja žrtava, dok su ruske akcije u Ukrajini okarakterisali kao protivne međunarodnom pravu.
(Tanjug, Foto: AP Photo/Vadim Ghirda/Beta)