• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako Evropljani vide EU

EU, koja je dobila i Nobelovu nagradu za mir i važi širom svijeta kao primjer "uspješne priče", u mnogim zemljama Unije je "ne bije dobar glas".

Kada je riječ o budućnosti EU, broj pesimista veći je od broja optimista u svakoj od šest anketiranih zemalja, pokazuje anketa koju je danas objavio tabliod "Bild".

Prema anketi Instituta za istraživanje javnog mnjenja YouGov, sprovedenoj u Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Danskoj, Švedskoj i Finskoj - Nijemci su najveći optimisti u pogledu budućnosti EU, a Francuzi najveći pesimisti i čak njih 73 odsto "crno" gleda na budućnost EU.

U Njemačkoj ima 44 odsto optimista i 46 odsto pesimista, u Francuskoj svega 20 odsto optimista i 73 odso pesimista, u Velikoj Britaniji je 35 odsto optimista i 48 odsto pesimista, u Danskoj 37 optimista i 50 odsto pesimista, u Šedskoj je odnos najuravnoteženiji i ima 43 odsto optimista prema 45 pesimista, a u Finskoj je 38 optimistički raspoloženo, a polovina Finaca pesimistički.

Nijemci su se jasno izjasnili i za članstvo u EU i na pitanje kako bi glasali, ako bi bio referendum o tome žele li da ostanu ili ne u EU, 55 odsto Nijemaca bi glasalo za ostanak u EU, 27 odsto za izlazak iz te unije, a 18 odsto ne bi znalo šta da kaže.

U Velikoj Britaniji bi 41 odsto stanovništva glasalo za ostanak, a 37 odsto za izlazak iz EU, za Francusku, kako navodi ovaj tabliod, nije dat rezultat, u Danskoj bi 47 odsto bilo za ostanak, a 37 odsto za napuštanje EU, u Švedskoj 48 odsto za ostanak i 37 odsto za odlazak iz EU, a u Finskoj 48 odsto za ostanak i 29 za izlazak iz EU.

Nijemci od svih anketiranih najviše vjeruju u to da njihova zemlja ima uticaj na evropske prinadležnosti i 62 odsto anketiranih vjeruje u uticaj svoje zemllje, što je danleko najviše u odnosu na drugih pet anketiranih zemalja.

U Velikoj Britaniji svega 32 odsto vjeruje u uticaj svoje zemlje na evropske prinadležnosti, u Francuskoj svega 25 odsto, u Danskoj 33, Finskoj 23 i u Švedskoj, koja je na posljednjem mjestu, svega 20 odsto građana.

(Tanjug, Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE