• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Peking: Širili lažne vesti preko interneta

U Pekingu je danas počelo suđenje Ćin Džihuiju i njegovom saradniku zbog širenja glasina preko interneta radi ostvarivanja dobiti.

Ćin Džihui, optužen da je lansirao 3.000 glasina u periodu od tri godine, izjasnio se krivim danas na početku suđenja.

Policija u Pekingu je u avgustu prošle godine upala u kompaniju koja je navodno prozvodila i širila razne informacije preko vebsajtova za dobit, i tada je uhapsila Ćina i njegovog saradnika Jang Siujua.

Oni su u optuženi da su objavljivali glasine preko interenta čime su nanosili štetu ugledu drugih ljudi, saopštio je Okružni sud u Pekingu.

Oni su takođe osumnjičeni za podsticanje nemira i ilegalne poslovne operacije.

Policijska istraga je ustanovila da su Ćin i Jang izmišljali informacije da bi privukli što više korisnika interneta na njihove naloge na društvenoj mreži Vajbo, kineski ekvivalent Twittera, i time uticali na javno mnjenje.

Među informacija koje su širili je na primjer da je vlada dala odštetu od 200 miliona juana (32 miliona dolara) za smrt stranog putnika u nesreći brzog voza 2011, što je prenijeto 12.000 puta preko Vajbo mreže i izazvalo gnjev među Kinezima korisnicima interneta.

Takođe su objavljivali lažne informacije o luksuznom životu pokojnog kineskog dobročinitelja Lie Fenga, što se brzo proširilo preko interneta.

Oni su takođe objavljivali slike raspiničkog života jedne žene koja je tvrdila da vodi organizaciju vezanu za kineski Crveni krst.

Taj skandal je jako naškodio kredibilitetu te humaniterne organizacije i doveo do velikog pada donacija.

Oni su započeli glasine da državni službenici moraju da uplaćuju donacije u crveni krst i time naškodili državnom sistemu humanitarne pomoći.

Njih dvojica su priznala policiji da su smatrali da treba manipulisati korisnicima interneta i ubijediti ih da su "žrtve socijalne nepravde" i da samo "antisocijalne aktivnosti mogu da im pomognu da izaraze nezadovoljstvo".

Kina od 2013. sprovodi akciju suzbijanja prenošenja glasina preko interneta. Vlada upozorava korisnike interneta da treba da imaju u vidu osnovne moralne principe i spriječe širenje lažnih informacija da bi se stvorio zdrav sajber prostor.

(MONDO, foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE