• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Održani izbori za Evropski parlament

Odziv birača na izborima za Evropski parlament bio je rekordno nizak sa 43,01 odsto, saopšteno je iz Evropskog parlamenta.

 Održani izbori za Evropski parlament Izvor: MONDO

Isti izvor podsjeća da je na prethodnim izborima 2004. godine odziv bio 45,47 odsto.

U saopštenju se navodi da je izbore obilježila apatija i želja glasača da kazne nacionalne vlade zbog njihovo načina rješavanja ekonomske krize.

Prema prvim preeliminarnim rezultatima, austrijske socijaldemokarate su pretrpjele gubitak od čak 9,5 procenata i osvojila svega 23,9 odsto glasova.

Na prvom mjestu se nalazi druga vladajuća partija Narodna stranka (OVP) koja je osvojila 29,7 odsto glasova, što je za tri odsto manje nego 2004.

Najzanimljivije je da je lista Hans-Peter Martin, poznata po razotkrivanju brojnih afera u Briselu, osvojila treće mjesto sa 17,8 odsto - za 3,8 odsto više nego 2004.

Desničarska Slobodarska partija (FPO) osvojila je 13,1 odsto, što je za 6,8 procenata više glasova nego na prošlim izborima za Evropski parlament i četvrta je politička snaga.

Gubitke su pretrpjeli stranka Zelenih koja je osvojila svega 9,4 odsto glasova (- 3,5 odsto), kao i Savez za budućnost Austrije (BZO) čiji ulazak u evropski parlament još nije siguran, jer je osvojila, prema prvim procjenama, samo 4,6 odsto glasova.

Odziv je na izborima za Evropski parlament u Austriji bio 41,5 odsto, što je za 0,9 procenata manje nego 2004.

U Njemačkoj vode demohrišćani. Hrišćansko - demokratska i Hrišćansko - socijalna unija (CDU/CSU) zajedno su dobile 35,4 odsto glasova, što je uspjeh, iako je osvojeno oko šest odsto glasova manje nego na prethodnim izborima 2004.

Iza CDU/CSU slijedi Socijaldemokratska partija, čiji je kancelarski kandidat na njemačkim saveznim izborima šef njemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer, sa mogućih 21,2 odsto glasova, što je, takodje, nešto manje nego na prošlim evropskim izborima.

Istinski pobjednik ovih izbora su, zapravo, liberali, bivšeg šefa njemačke diplomatije Hansa-Ditriha Genšera, koje sada vodi Gvido Vestervele i koji su, prema prognozama, dobili 10,8 odsto glasova, što bi, ako se to potvrdi u zvaničnim i definitivnim rezultatima, bilo čak 4,7 odsto više nego prije pet godina.

Uspjeh u odnosu na evropske izbore od prije pet godina, postigla je i ljevica, nastala spajanjem nasljednika bivših istočnonjemačkih komunista i WASG stranke, koja je osvojila oko 7,3 odsto glasova.

Zeleni, bivšeg šefa njemačke diplomatije Joške Fišera, dobili su, prema prvim prognozama, 11, 5 odsto, približno kao i pre pet godina, dok su ostale partije - a danas je na izborima učestvovala 31 njemačka partija- dobile ukupno oko 10, 6 odsto glasova.

Od svih zemalja EU, Njemačka u kojoj živi 83 miliona stanovnika, ima i najveći broj poslanika u Evropskom parlamentu - 99 i biračko tijelo od oko 65 miliona ljudi.

Slovenačka opoziciona Demokratska partija desnog centra porazila je vladajuće socijaldemokrate, rezultati su anketa sprovedenih na biralištima.

Demokratska partija osvojila je 26,46 odsto glasova, a za njom slijede Socijaldemokrate premijera Boruta Pahora sa osvojenih 18,22 odsto glasova, prenosi državna televizija.

Prema ovim rezultatima, obje partije osvojile su po dva mjesta u Evropskom parlamentu, od sedam koliko ima Slovenija.

Partija desnog centra Nova Slovenija, koja nije zastupljena u državnom parlamentu, izgubiće jedno mjesto od dva koliko ima u Evropskom parlamentu, nakon što je osvojila 14,71 odsto glasova.

Koalicije partija lijevog centra - Liberal demokratska partija (LDS) i Zares osvojile su 11,91 i 11,26 odsto glasova, čime dobijaju po jedno mjesto.

Centralna izborna komisija saopštila da je dva sata prije zatvaranja birališta odziv glasača bio 19,21 odsto.

U Mađarskoj je pobijedila opoziciona partija desnog centra Fideš, dok je krajnja desnica po prvi put osvojila dva mjesta, rezultati su anketa sprovedenih na biralištima.

Prema istraživanju agencije "Sonda ipsos", Fideš je osvojio 67 odsto glasova, čime je ova partija dobila 16 mjesta u Evropskom parlamentu.

Vladajući socijalisti pretrpjeli su veliki poraz osvojivši samo 19 odsto glasova i četiri mjesta u parlamentu.

Na trećem mjestu sa osam odsto podrške je krajnja desničarska partija Jobik, koja će po prvi put sa sva poslanika ući u Evropski parlament.

Mađarska ima 22 od 736 mjesta u Evropskom parlamentu.

Liberalna Alijansa slobodnih demokrata, Partija ujedinjenih Roma i mađarski Demokratski forum nisu uspjele da osvoje pet odsto glasova koliko je neophodno da bi imale poslanike u Evropskom parlamentu.

Mađarska je u prošlom sazivu imala 24 poslanika u Evropskom parlamentu i to 12 iz partije Fideš, devet mjesta za socijaliste, dva za Alijansu slobodnih demokrata i jedno mjesto za Demokratski forum.

Nacionalna izborna komisija saopštila je danas da je odziv birača iznosio 34,9 odsto pola sata prije zatvaranja birališta.

Opoziciona Socijalistička partija (PASOK) Jorgosa Papandreua pobijedila je u Grčkoj.

Od ukupno 22 poslanička mjesta, koje Grčka ima u Evropskom parlamentu, PASOK je osvojio osam, Nova demokratija premijera Kostasa Karamanlisa sedam, Komunistička partija Grčke, Lijeva koalicija i Laos (narod) po dva i Zeleni jednog poslanika.

Najveći gubitnik današnjih izbora je svakako vladajuća partija i premijer Karamalis, koji nije uspio da riješi ni jedan veliki ekonomsko-politički problem.

Sve ankete i analize u predizbornoj kampanji upućivale su na današnju malu izlaznost od oko 45 odsto, iako Grke tradicionalno karakteriše velika izlaznost kako za evropske, tako i za nacionalne izbore.

Izbori su, kako u Grčkoj, tako i u ostalim članicama EU, parametar za postojeće političke elite.

U Grčkoj se od sutra mijenja arogantni stav vladajuće elite, kao i politički program parlamentarnih partija i počinje predizborni period u kojem se svi postojeći problemi doći do još većeg izražaja.

Prema prvim rezultatima u Rumuniji, vladajuće Socijaldemokratska partija (PSD) i Demokratska liberalna partija (PDL) osvojile su svaka po deset mandata.

Rumuni su oborili rekord malog odziva na evropskim izborima na koje je izašlo 21,63 odsto biračkog tijela. Taj rezultat predstavlja izlaznost do 19 sati, a glasačka mesta se zatvaraju u 21 sat.

Na izborima za Evropski parlament 2007. godine odazvalo se 29,4 odsto od 18 miliona Rumuna koji predstavljaju biračko tijelo.

Nezvanični rezultati ankete INSOMAR pokazuju da su PSD sa 31 odsto glasova i PDL sa 30,4 osvojile po deset mandata u Evropskom parlamentu.

Nacionalna liberalna partija (PNL) će imati pet mandata, Demokratski savez Mađara (UDMR) dobija tri mandata, Partija Velika Rumunija (Romania Mare) ulazi u Evropski parlament sa dva mandata.

Mandat je osvojila i Elena Basesku (29) ćerka predsjednika Trajana Baseskua koja se kandidovala kao nezavisna, međutim, podržavala ju je Demokratska liberalna partija bliska Bašeskuu.
(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE