Nemačka kancelarka Angela Merkel zatražiola je od ruskog predsednika Vladimira Putina da zaustavi sepratiste u Ukrajini, ukazujući istovremeno da Berlin želi partnerske odnose sa Moskvom.
Nemačka vlada, rekla je Merkelova, podržava Ukrajinu i trudi se, takođe, da se u dijalogu sa Rusijom, kako je navela, nađe političko rešenje.
Rusija se, prema njenim rečima, mora vratiti od konfrontacije ka kooperaciji i mora se, takođe, od tendencije ka destabilizaciji ići ka tendenciji deeskalacije.
"Rusija, pri tom, igra odlučujuću ulogu", rekla je Merkelova i zahtevala od Putina da stopira separatiste u Ukrajini.
Govoreći o privrednoj situaciji u svetu, Merkelova je ukazala da je G7 ubeđenja da je jedan fer i otvoreni privredni sistem pretpostavka za rast i stabilnost i najavila da će na samitu G7 energetska politika biti jedna od dominantnih tema.
IPAK ISTRAGA ZBOG PRISLUŠKIVANJA KANCELARKE
Savezni državni tužilac Harald Range ipak želi da pokrene istragu protiv NN osoba zbog saznanja o američkom prisluškivanju nemačkog kancelara Angele Merkel preko njenog mobilnog telefona.
To saznaje danas više nemačkih medija.
U slučaju masovnog špijuniranja Nemaca, za sada, međutim, neće biti pokrenut postupak, prenose mediji, navodeći da su u oba slučaja u "viziru" američka obaveštajna agencija National Security Agency (NSA) i druge inostrane obaveštajne agencije.
Prema informacijama tablioda "Bild" pokazalo se, ipak, da ima dovoljno indicija o američkom prisluškivanju mobilnog telefona Merkelove, tipa Vodafone, broj koji počinje 0173...i to u dužem vremenskom periodu.
Nemačka štampa je, međutim, pre par dana pisala da državno tužilaštvo Nemačke, izgleda, neće pokrenuti istražni postupak u slučaju saznanja o američkom prisluškivanju Merkelove, pošto tu nema ni svedoka ni opretećujućih dokumenata na raspolaganju.
"Prisluškivanje američke službe telefona Merkelove i nadgledanja nemačkih građana ostaće, najverovatnije, bez pravnih posledica", komentarisali su nemački mediji, a "Zidojče cajtung", NDR i WDR pisali da savezni državni tužilac Harald Range, izgleda, neće pokretati istragu u slučaju špijunaže američke službe NSA.
U oba slučaja - i špijuniranja Merkelove i nemačkih građana - trajala je mesecima provera i sakupjanje materijala i iz ugla nemačkog državnog tužilaštva ta istraga je, pisala je štampa, imala simbolični karakter.
Nema mogućnosti, kaže se u Karlsrueu, da se dođe do opterećujućeg materijala o aktivnostima NSA i britanske službe GĆQ u Nemačkoj, prenose nemački mediji danas.
Američka špijunska afera u kojoj su bili pogođeni nemački građani, ali i kako prenose mediji, sama nemački kancelar Merkelova, izazvala je brojne diskusije i zemlji i bila jedna od tema razgovora na najvišem političkom nivou.