• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Savršena arijevska beba bila je - Jevrejka

Autor mondo.ba

Memorijalni centar holokausta Jad Vašem u Jerusalimu nedavno je primio neobičan poklon iz nacističkog perioda - nacistički porodični magazin sa fotografijom idealne arijevske bebe na naslovnoj strani.

Zanimljivost je u tome što je beba u stvari bila jevrejska djevojčica, čija je slika namjerno poslata na konkurs sa ciljem da se ismije arijevska filozofija. Pravi identitet te bebe nikada nije otkriven, prenosi Tanjug.

Beba je bila Hesi Levinson, sada Taft, osamdesetogodišnja Jevrejka, koja živi u Nujorku. Njeni roditelji muzičari su se preselili u Berlin iz Letonije, a potom pobjegli u Pariz i na Kubu, da bi se kasnije preselili u SAD.

Čitava priča Taftove već dugo je na vebsajtu Memorijalnog muzeja holokausta u SAD i knjizi "Hronike holokausta", ali predaja požutjele kopije magazina "Sonne ins Haus" Jad Vašemu pobudila je novo interesovanje za taj nevjerovatan događaj.

Profesorka Taft kaže da ju je majka odvela kod poznatog fotografa u Berlinu 1935. godine da je fotografiše i mjesec dana kasnije je s užasom prepoznala njenu fotografiju na naslovnoj strani pomenutog magazina. Majka se bojala da će se otkriti da je to porodica Jevreja ali kada se povjerila fotografu Hansu Balinu, on je je rekao da je namjerno poslao fotografiju na konkurs za najljepšu arijevsku bebu.

"Želio sam da ismijem naciste", rekao joj je fotograf. Jozef Gebels, ministar zadužen za nacističku propagandu, navodno je sam izbabrao fotografiju za naslovnu stranu.

Nacisti nisu nikada utvrdili pravi indetitet svoje idealne arijevske bebe. Porodica je pobjegla iz Njemačke nakon što je otac bio privremeno u zatvoru i pušten uz pomoć svog računovođe naciste 1938. Otišli su u Pariz, a potom su im pripadnici francuskog pokreta otpora pomogli da pobjegnu u Kubu. Nakon rata preselili su se u SAD.

"Sada mogu da se smijem, ali da su nacisti znali ko sam zaista, ne bih bila živa", rekla je Taft, profesorka hemije.

"Osjećam malu osvetu. Nešto kao zadovoljstvo", izjavila je ona dodjeljujući fotografiju Jad Vašemu.

...
Izvor: YouTube

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE