• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Žene smiju da čitaju vijesti samo uveče

Prvi kanal poljskog radija zabranio je da vijesti u udarno vrijeme čitaju spikerke, jer su muški glasovi "prijatniji za uvo, a ženski neuvjerljivi"

 Žene smiju da čitaju vijesti samo uveče Izvor: MONDO

Prvi, glavni kanal poljskog radija zabranio je odnedavno da vijesti i informativne priloge u udarno je dnevno vrijeme, kada ga prati najviše slušalaca čitaju spikerke i novinarke, već to mogu samo poslije podne i uveče, pošto su navodno muški glasovi "prijatniji za uvo, a ženski uz to neuvjerljivi".

Skandal da nacionalni javni radio servis diskriminiše tako žene, o kome danas javljaju poljski mediji, izbio je slučajno, kada su novinarke prošle nedelje primjetile da u rasporedu u dnevnim smjenama u informativnom programu nema uopšte žena, već se stidljivo pojavljuju tek od 14.00 i uglavnom uveče.

"To je skandal. Prije svega zato što su dnevne emisije prestižnije i bolje plaćene i na udaru smo i finansijski zbog te odluke rukovodstva. Žele da radimo večernji i noćni program kada slušanost opada", kazale su, anonimno, neke od pogođenih novinarki poljskom listu "Đenjik".

"To je samo odluka rukovodstva koje je jednostavno spoznalo da su muški glasovi prijatniji i da kada muškarci čitaju vijesti one zvuče uvjerljivije", rekao je šef rubrike vesti na programu poljskog radija Mihal Homišin i odbacio i samu pomisao da radio diskriminiše žene.

Novinarke su se žalile rukovodstvu, ali efekat jedino to da mogu da uzimaju jutarnja i prepodnevna dežurstva vikendom.  Analitičari medija upozorili su da je protjerivanje žena u informativnom programu u manje slušane programe čist seksizam.

"Početkom 1990-tih godina obavljena su istraživanja koja doduše jesu pokazala da slušaoci muškom glasu u programu pripisuju veći autoritet, ali od te prakse se ubrzo odustalo jer, dovedeno do krajnosti, moglo bi da se onda konstatuje da su žene gluplje. A javni mediji su tu upravo da probijaju predrasude i klišee, a ne da ih produbljuju", kazao je profesor Maćej Mrozovski.

Pravnici su upozorili da bi svaka od pogođenih žena iz poljskog radija imala gotovo stoprocentne šanse da dobije spor na sudu ukoliko bi odlučila da tuži poslodavca zbog diskriminacije, ali rukovodstvo tvrdoglavo tvrdi da je isključivo na njemu da odlučuje ko će i kada čitati vijesti. (Beta)


Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE