• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

UN osudile divljački tretman albina u Tanzaniji

Autor mondo.rs

Ekspert UN osudio je danas loš tretman mladih albina u državnim domovima za decu u Tanzaniji, zemlji u kojoj se takvi ljudi čak ponekad ubijaju a delovi njihovih tela se prodaju kao amajlije.

Od 2000. godine u ovoj istočnoafričkoj zemlji je ubijeno najmanje 74 albina, prenosi AFP.

Vrhunac ubijanja albina bio je 2009, kada je vlada Tanzanija odlučila da najmlađe među njima smesti u dečije domove da bi tako bili bezbedniji.

Po rečima Alisije Londono, iz kancelarije UN za ljudska prava, u početku je izgledalo da je takva ideja dobra, ali je ona tokom nedavne inspekcije u Tanzaniji utvrdila da mladi albini žive u "užasnim uslovima" - u prenatrpanim sobama i veoma loših higijenskim uslovima, a ima i slučajeva njihove zloupotrebe, uključujući i seksualnu.

Osim toga, oni su često nasilno oduzimani od porodica i nakon toga su gubili svaki kontakt sa njima.

Prema podacima UN od 23 dečija doma u Tanzaniji u 13 su smešteni i albini.

"To je zaista zapostavljen deo stanovništva, na mnogim mestima ih ne smatraju ljudskim bićima", ističe Londono, napominjući da odvajanje albina od ostatka društva ne predstavlja rešenje njihovog problema.

 S druge strane, zatvaranje dečijih domova u kojima žive albini moglo bi tu decu da stavi na milost i nemilost vračeva i trgovaca ljudima pa je zato od ključne važnosti da se poprave uslovi života u dečijim domovima, zaključuje Londono.

Ona napominje kako se izvršioci krivičnih dela protiv albina retko kažnjavaju, kako u Tanzaniji, tako i udrugim zemljama u regionu Velikih jezera.

Albinizam je nasledno genetsko stanje koje izaziva potpuno odsustvo pigmenta u koži, kosi i očima. Dok na Zapadu od albinizma pati jedna osoba na 20.000, u Tanzaniji je taj odnos jedan na 1.400, najviše zbog seksualnih kontakata među bliskim srodnicima.

Londono upozorava da su napadi na albine u Tanzaniji trenutno u porastu jer će se oktobra naredne godine održati predsednički izbori, što navodi kandidate da se za podršku obrate uticajnim vračevima.

Delovi tela albina u Tanzaniji se prodaju za oko 600 dolara, dok cena kompletnog leša dostiže 75.000 dolara, ističe Londono.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE