U Donjecku i Mariupolju, na istoku Ukrajine, gde je tokom vikenda bilo pucnjave uprkos sporazumu o primirju, sinoć je bilo mirno. Profederalne snage su do sada predale 1.200 zarobljenika.
Potvrdu o dolasku Porošenka u Marijupolj objavile su RIA Novosti citirajući izjavu predsednikovog sekretara za odnose sa javnošću Svjatoslava Cegolka.
On je na svom nalogu na Twitteru kratko objavio: "Predsednik je stigao u Marijupolj".
Doputovavši u taj grad, što je ranije i bilo najavljeno, Porošenko je izjavio: "Nećemo nikome predati ovu zemlju", prenosi Rojters.
Dolazak predsednika Ukrajine u Marijupolj smatra se značajnim jer je taj grad-luka strateški važan i za Ukrajinu i za Rusiju. Nalazi se na obali Azovskog mora, pa Ukrajina strahuje da bi, ukoliko padne u ruke proruskih snaga, Rusija mogla da napravi sponu između Rusije i Krima, crnomorskog poluostrva koji je Rusija u martu, posle referenduma pripojila svojoj teritoriji.
Profederalne snage su do sada, prema uslovima sporazuma o prekidu vatre, ukrajinskoj strani predale 1.200 ukrajinskih ratnih zarobljenika, rekao je danas predsednik Ukrajine Petro Porošenko.
Prema dogovoru o prekidu vatre postignutom krajem prošle sedmice, dve strane treba da razmene sve ratne zarobljenike
Najveći problem zaraćenih strana je upravo sastavljanje listi za razmene zarobljenika, dok UN i OEBS upozoravaju na dramatičan porast broja žrtava, gotovo četrdeset dnevno.
Vlasti samoproklamovane Republike Donjeck nisu mogle danas da počnu razmenu zarobljenika pošto je Kijev odbio da saopšti svoj spisak zarobljenih proruskih snaga, javila je lokalna novinska agencija Novorosija pozivajući se na vršioca dužnosti ministra odbrane te Republike Leonida Baranova.
"Nismo dobili iz Kijeva listu zarobljenika koje oni planiraju da oslobode. Bojimo se da će da nas Kijev prevariti pošto mi oslobodimo zatvorenike koje imamo", naveo je Baranov, prenela je ruska agencija Itar Tass.
Kijev je naveo da drži 200-300 zatvorenika, iako još nemaju detaljne liste zarobljenih proruskih snaga.
Pres centar ukrajinske vojske saopštio je da je noćas bilo kršenja primirja na pet lokacija, dok su proruski borci optužili vojsku da priprema upad u grad u blizini Donjecka. Nema informacija da je sinoć bilo ljudskih žrtava. Najgore kršenje primirja dogodilo se ovog vikenda, kada su se vladine snage našle na udaru artiljerijske vatre 6. septembra. Jedna žena je poginula, a četiri osobe su ranjene u granatiranju.
Itar Tass navodi da, istovremeno, oko hiljadu pristalica samoproklamovane Republike Donjeck i civila se vode kao nestali, mada su mnogi od njih, zapravo, zarobljenici Kijeva.
"Mi oslobađamo preko hiljadu u zamenu za naših 300 ljudi i ne želimo da budemo prevareni", upozorio je Baranov.
Snage samoproglašene Donjecke Narodne Republike naveli su u subotu da će odmah pustiti sve zarobljene ukrajinske vojnike, dok su se kijevske vlasti obavezale da će danas dostavili listu zarobljenika koje drže.
Predstavnik Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu (SNBO) Ukrajine Andrej Lisenko rekao je da je vise od 200 pripadnika ukrajinskih snaga u zarobljeništvu.
"Za sada ne možemo reći ni tačan broj onih koji su zarobljeni, niti onih koji su nestali. Jedino što možemo da kažemo je da ih je vise od 200", rekao je on.
Protokolom o prekidu vatre u Ukrajini, potpisanom u Minsku prošle nedelje, navodi se, između ostalog, prekid ofanzivnih dejstava proruskih snaga u regionima Luganska i Donjecka, uspostavljanje objektivne i potpune međunarodne kontrole prekida vatre, prekid dejstava ukrajinske vojne avijacije po civilima i naseljima i razmena zarobljenika po sistemu "sve za sve" bez postavljanja posebnih uslova.
Tokom vikenda primirje se uglavnom poštovalo, osim u Mariupolju, gde je u u sukobima poginula jedna žena, a oko aerodroma u Donjecku, na istoku Ukrajine, u subotu se nastavila artiljerijska bitka.
Prekid vatre u Ukrajini se, u velikoj meri održava, ali klimavo, izjavio je visoki zvaničnik posmatrača evropske bezbednosti, saopšteno je danas iz Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju."Generalno, primirje se održava, iako je još uvek klimavo", rekao je švajcarski ambasador Tomas Greminger, trenutni predsedavajući OEBS-a koji ima oko 250 posmatrača raspoređenih u Ukrajini.Greminger je naveo da će naredni dani biti od presudnog značaja, prenela je agencija Rojters.
Sporazum o prekidu vatre u petak su postigle Vlada Ukrajine i proruski separatisti. U borbama na istoku Ukrajine od aprila je poginulo 2.600 ljudi.
BBC navodi da je predstavnik Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), koji se nalazi kod aerodroma u Donjecku, ocenio da kršenje primirja nije dovoljnog obima da bi sporazum propao.
On je rekao da su ukrajinske snage na aerodromu u Donjecku i da je artiljerijska vatra koja se uglavnom čuje iz pravca aerodroma, izazvala požare u okolnim selima.
Ambasadori članica EU u petak su utvrdili nove ekonomske sankcije protiv Rusije zbog narušavanja suvereniteta Ukrajine, ali da li će stupiti na snagu, u velikoj meri zavisi od toga da li će se dosledno poštovati prekid vatre.
EU je sinoć saopštila da je "spremna da preispita" odluku o novim sankcijama koje je najavila protiv Rusije, ako se prekid vatre u istočnoj Ukrajini "održi" i ako mirovni pregovori počnu.
BROJ ŽRTAVA SE POVEĆANO NA VIŠE OD 3.000
Broj ubijenih u oružanom sukobu u Ukrajini se povećao na više od 3.000, naveo je danas u Beču zamenik generalnog sekretara UN zadužen za ljudska prava Ivan Šimonović.
On je, na vanrednom sastanku Stalnog saveta Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) istakao da je broj žrtava prevazišao 3.000, ako se u njih uključe i poginuli u padu malezijskog aviona MH17.
Šimonović je naglasio da je broj registrovanih osoba ubijenih u konfliktu koji je izbio u aprilu sada na 2.729.
Taj broj je prevazišao 3.000 ako se doda i 298 žrtava obaranja aviona MH17, što bi, kako je naglasio, svakako trebalo zavesti.
Prethodno je ambasador Švajcarske pri OEBS Tomas Greminger, kako prenosi Rojters, kazao da se dogovoreno primirje u celini gotovo poštuje, ali da je nestabilno.On je ocenio da će naredni dani biti odlučujući.
OEBS trenutno u Ukrajini ima oko 250 posmatrača, a očekuje se da se taj broj poveća kako bi moglo da se nadzire dogovoreno primirje.
Neprijateljstva u Ukrajini su se intenzivirala, konstatovao je on, dodajući da je u proseku, na osnovu izveštaja o nadzoru misije za ljudska prava za period od 16.jula do 17.avgusta, u istočnoj Ukrajini dnevno bilo 36 žrtava sukoba.