• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zapadni mediji: Srbija i Hrvatska sad mogu napred

Autori mondo.rs Autori Agencije

Zapadne agencije i mediji su s pažnjom pratili iznošenje odluke Međunarodnog suda pravde (MSP) koji je presudio da ni Hrvatska ni Srbija nisu počinile genocid tokom rata od 1991. do 1995. godine.

Asošiejted pres (AP) ocenjuje da bi presuda mogla da doprinese da dve susedne zemlje ostave za sobom dugotrajne animozitete.

Radio Dojče vele navodi da je današnjom odlukom suda "stavljena tačka na 16 godina dug proces u kojem su se Hrvatska i Srbija međusobno optuživale za zločine počinjene tokom građanskog rata posle raspada bivše Jugoslavije 1991."

Protiv glasao i srpski sudija

Rojters je istakao da su sudije odbacile hrvatsku tužbu, sa 15 glasova za i dva protiv, a srpsku tužbu jednoglasno, što, kako primećuje britanska agencija, znači da je čak i ad hok sudija iz Srbije (svaka od stranki u sporu je imala jednog) glasao protiv.

Politički magazin "Špigel" podseća da je u jednom sličnom postupku u vezi sa Bosnom i Hercegovinom, MSP takođe oslobodio Srbiju.

Agencije su izvestile da je 17-člani sudski panel ocenio da su snage obeju strana činile zločine, ali da nije počinjen genocid.

AP i Rojters su preneli i da je predsednik MSP Petr Tomka pozvao Beograd i Zagreb da zajedno sarađuju radi pružanja odgovarajuće reparacije žrtvama zločina, što će, kako je rekao, doprineti učvršćivanju mira i stabilnosti u regionu.

Američka agencija ističe da odluka MSP nije bila neočekivana, pošto ni Haški tribunal nikada nije podigao nijednu optužnicu za genocid na teritoriji Hrvatske ili Srbije.

Agencije su podsetile i da je Hrvatska 1999. godine tužila Srbiju za genocid u, kako navode, jednom od najkrvavijih ratova koji su potresli Balkan 1990-ih godina, na šta je Srbija uzvratila protivtužbom 2010. godine.

Frans pres (AFP) navodi je hrvatska optužnica obuhvatala i Vukovar, odakle je proterano oko 22.000 nesrba, dok se oko 350 ljudi i dalje vode kao nestali.

Beograd je, kako prenosi AFP, u kontratužbi teretio Hrvatsku za "Oluju", tokom koje je oko 200.000 Srba bilo primorano da pobegne iz Hrvatske.

Posle "Oluje", procenat srpskog stanovništva u Hrvatskoj spao je sa 12 na četiri odsto, navodi francuska agencija.

AFP i Dojče vele podsećaju i da je MSP od 1946. godine, kada je formiran, svega jednom presudio da je počinjen genocid, i to presudom iz 2007. godine o genocidu u Srebrenici.

"Genocid je jedan od najtežih međunarodnih zločina, ali je takođe i najteži za dokazivanje", primećuje francuska agencija.

Politikantske optužbe

RSE je, takođe, naveo da su tužba i kontratužba, koje su, prema mišljenju stručnjaka, imale male izglede na uspeh, uglavnom bile karakterisane kao "politikantske, od kojih najveće koristi imaju mahom strane advokatske kancelarije, unajmljene za njihovo podnošenje i argumentovanje".

BBC, na čijem je vebsajtu izveštaj o izricanju presude bila jedna od glavnih vesti, primetio je da su Srbija i Hrvatska proteklih godina poboljšale odnose, ali da je oslobađajuća presuda pred Haškim tribunalom hrvatskom generalu Anti Gotovini, koji je komandovao "Olujom" ogorčila Beograd.

Radio Slobodna Evropa (RSE) podsetio je da je presuda MSP konačna i obavezujuća za sve članice UN.

Državni službenici i pravni zastupnici su, s druge strane, prebacivali u medijima odgovornost s države na pojedince, koji su navodno samovoljno počinili zločine, a ne organizovano kao pripadnici vojno-policijskih i paravojnih formacija pod državnom kontrolom, ističe RSE.

DŽUDA:OČEKIVAN ISHOD NEPOTREBNOG SUĐENJA

Ishod procesa koji su Srbija i Hrvatska vodile pred međunarodnim sudom pravde u Hagu bio je očekivan i neće bitno uticati na buduće odnose dve zemlje, ocenjuje Tim Džuda, dugogodišnji dopisnik londonskog "Ekonomista" za Zapadni Balkan

"Ceo proces je bio besmislen, izuzev za advokate, koji su masno naplatili honorare, i za neke političare, kojma je poslužio za sticanje političkih poena", rekao je Džuda za Tanjug.

Džuda smatra da je od početka bilo jasno da ni hrvatska tužba, ni srpska protivtužba nemaju izgleda na uspeh, jer niti jedno relevantno međunarodno pravno telo, pa čak ni organizacije za ljudska prava, nisu tvrdile da je bilo koja strana tokom rata u Hrvatskoj počinila genocid.

Džuda podseća da je tužba pred MSP koju je Hrvatska podigla protiv Srbije bila jedna od poslednjih želja pokojnog Franje Tuđmana i da je Hrvatska demokratska zajednica zato insistirala na njoj.

"Socijaldemokrati su se bojali da će ih HDZ napasti ako povuku tužbu, a onda ni Srbija nije mogla nazad", kaže Džuda.

On procenjuje da mišljenje MSP da se ni Srbija ni Hrvatska ne mogu smatrati odgovorne neće bitno uticati na buduće odnose dve zemlje, ali da bi bilo nešto sasvim drugo da su jedna ili obe države proglašene krivim.

"Pretpostavljam da su vlade i u Beogradu i u Zagrebu sada odahnule, jer će moći da skinu to pitanje sa dnevnog reda i okrenu se budućnosti", rekao je Džuda za Tanjug.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE