• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Otvorena vrata za reformu EU

Šefovi država ili vlada zemalja članica EU su uklonili posljednju prepreku za preustrojstvo institucija i mehanizma odlučivanja unutar Unije

 Otvorena vrata za reformu EU Izvor: MONDO

Šefovi država ili vlada zemalja članica Evropske unije su u petak u Briselu uklonili posljednju prepreku za preustrojstvo institucija i mehanizma odlučivanja, a francuski predsjednik Nikola Sarkozi najavio je da će Ugovor iz Lisabona stupiti na snagu 1. decembra.

Sarkozi je rekao da su se on i njemačka kancelarka Angela Merkel dogovorili da zajednički podrže kandidata za budućeg predsjednika EU koji bi, prema Ugovoru iz Lisabona, mogao rukovoditi poslovima Unije s mandatom od dva puta po dvije i po godine.

Francuski zvaničnici su, međutim, naglasili da je rasprava o kandidatima za to mjesto tek u ranoj fazi.

Predsjedavajući, švedski premijer Fredrik Reinfeld, saopštio je da je učinjen ustupak Češkoj kako bi i njen predsjednik potpisao ratifikovai Ugovor iz Lisabona, ali da se mora sačekati 3. novembar da to potvrdi i češki Ustavni sud.

Reinfeld i predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo su rekli da je na samitu EU podržan stav UN da zemlje u svijetu izdvoje 100 milijardi evra za podmirivanje troškova smanjivanja za 20 odsto zagađivanja okoline štetnim izduvnim gasovima do 2020. godine, kako bi se spriječilo da zagrijavanje planete premaši dva stepena Celzijusa.

Ostalo je još da se postigne dogovor o tome koliko bi koja od članica EU izdvojila za te potrebe, imajući u vidu određeni otpor u članicama Unije na istoku Evrope.

Evropska unija je spremna da do 2020. izbacivanja ugljendioksida u atmosferu smanji za 30 odsto u odnosu na 1990. godinu, a lideri EU su zatražili da se do 2050. godine to smanji za 50 odsto, s tim da razvijene zemlje emisiju gasova umanje do 85-90 odsto.
O tome bi na svjetskom sastanku u decembru u Kopenhaganu, trebalo da se postigne opšti dogovor, iako siromašne zemlje smatraju da bi glavninu troškova morale da plate razvijene zemlje.

Evropska unija je, objasnio je švedski premijer, spremna da prije stupanja na snagu novog svjetskog protokola o smanjivanju štetnih gasova 2012. godine, kao "hitna sredstva" izdvoji "dobrovoljnim prilozima" svojih članica pet do sedam milijardi evra za potrebe najsiromašnijih zemalja.

Važan dogovor je, po riječima predsjednika Evropske komisije, postignut o tome da se sadašnje vanredne finansijske i poreske mere zadrže sve dok se u EU ne prevaziđe ekonomsko-finansijska kriza.

Utanačene su i znatno snažnije mjere evropske dvadesetsedmorice za obuzdavanje ilegalne imigracije, a podržana je i strategija za razvoj baltičkog regiona, za šta Evropska komisija priprema fond od preko 50 milijardi dolara.

Strategija razvoja Baltika treba da posluži i za usvajanje sličnih poduhvata za ekonomski, saobraćajni i ekološki napredak i drugih regiona, a to se posebno odnosi na sliv Dunava.

(MONDO/Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE