Premijer Rusije Vladimir Putin utvrdio je strategiju borbe protiv alkoholizma koja bi do 2020. godine trebalo da okonča tradiciju ruskog pijanstva
O pripremi te strategije, "Koncepcije državne politike o smanjenju zlouputreba akloholne produkcije i sprečavanja alkoholizma među stanovništvom Rusije", odlučeno je prošlog ljeta. Kako prenose ruski mediji, cilj ovog plana je "smenjenje upotrebe alkohola po glavi stanovnika", a trebalo da bude ostvaren u dvije etape.
U prvoj, nivo upotrebe alkohola trebalo bi da bude smanjen sa sadašnjih 18 na 15 litara godišnje. U drugoj etapi, od 2013. do 2020, taj nivo trebalo bi da bude smanjen na osam, odnosno pet litara godišnje.
Autori stategije ukazuju da je u Rusiji od 1914. do 1917. bio najniži nivo upotrebe čistog alkohola u Evropi (0,83 litra) i da je sredinom 1970-ih počeo značajno više da se upotrebljava. Početkom 1990-ih godina Rusi su pili 5,4 litara čistog alkohola, a 2008. 10 litara, što je 1,8 puta više.
Konzumiranje 18 litara čistog alkohola godišnje po glavi stanovnika je dvostruko više od količine koju dopušta Svjetska zdravstvena organizacija, ukazuje se u dokumentu.
Od trovanja nekvalitetnim alkoholnim pićima u Rusiji umire više od 23.000 ljudi, a od bolesti povezanih sa alkoholizmom više od 75.000.
Prema podacima Ruske potrošačke inspekcije, u Rusiji više od dva miliona ljudi boluje od alkoholizma, pri čemu više od polovine konzumira votku ili neko drugo žestoko piće.
Plan suzbijanja alkoholizma trebalo bi da bude realizovan uz određen paket mjera. Riječ je prije svega o uvođenju krivične odgovornosti za proizvodnju i distribuciju alkohola, ograničeno reklamiranje alkoholnih pića i posebna politika cijena.
Rusija je 1. januara ove godine uvela minimalnu cijenu za flašu votke od pola litre od 89 rubalja (nešto više od dva evra).
Planirano je da se u ruskim regionima pojave programi usmjereni ka preventivi upotrebe alkohola, "uzimajući u obzir specifičnosti svakog regiona, dijela seoskog stanovništva, običaja, tradicija".
Država namjerava i da aktivira propagandu zdravog načina života, razvoj sporta i ograničavanje festivala piva i vina.
(Beta)