• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Milijarder pare ostavlja društvu, djeci ništa

Ruski milijarder riješio je da sav svoj novac upotrijebi za dobročinstva, a nejgovo troje nasljednika ostaće kratkih rukava.

 Milijarder pare ostavlja društvu, djeci ništa Izvor: MONDO

Ruski milijarder Vladimir Potanjin, koji je na listi ruskog izdanja časopisa "Forbs" prošle godine zauzeo 19. poziciju sa bogatstvom od 2,1 milijarde dolara, planira da za deset godina svu svoju imovinu zavješta dobrotvornim organizacijama.

"Moje bogatstvo neće ostati mojim nasljednicima", izjavio je Potanjin u intervjuu "Fajnenšel tajmsu", naglašavajući da njegov kapital "mora da bude u službi cijelog društva i da učestvuje u dostizanju društveno značajnih ciljeva".

"Moja djeca su odrasla, a njihov otac je milijarder i poznata ličnost. Oni su prije svega u mojoj sjenci, a i nemaju nikakvu motivaciju da se za bilo šta bore u životu. U tom smislu smatram da je moja odluka da imovinu ostavim drušvu, a ne nasljednicima, ispravna", rekao je Potanjin, naglasivši da namjerava da "slijedi primer Bila Gejtsa i Vorena Bafeta".

Osnivač najvećeg svjetskog proizvođača softvera, kompanije "Majkrosoft" Gejts i njegova supruga Melinda rukovode najvećim dobrotvornim fondom u svijetu.

Bafet je 2006. godine objavio da će godišnje u dobrotvorne svrhe uplaćivati pet odsto iz svog paketa u konglomeratu "Berkshir Hatavej", koji se tada procjenjivao na 37 milijardi dolara.

Više od 30 milijardi dolara namijenjeno je fondu Bila i Melinde Gejts, a ostalo dobrotvornim fondovima Bafetove djece.

Potanjin je još 1999. godine osnovao nekomercijalni dobrotvorni fond, a od 2003. je predsjednik savjeta peterburškog muzeja "Ermitaž".

Biznismen namjerava da poveća godišnje dotacije u taj fond sa deset na 25 miliona dolara i izdvoji na milione dolara za pomoć i stipendije talentovanim studentima.

"Jedna od osnovnih prepreka stvaranju realne demokratije u Rusiji je sovjetski mentalitet, jer ljudi smatraju da vlast mora da rješava njihove probleme", kaže Potanjin, dodajući da je najveći problem za razvoj slobode misli - obrazovanje, zbog čega je i odlučio da svoju imovinu usmjeri u dobrotvorne svrhe.

Prošle jeseni ruski časopis "Finans" je proračunao da bi Anastasija, Ivan i Vasilije Potanjin mogli da naslijede po 1,67 milijardi dolara.

Potanjinu pripada holding "Interros", u čijem je vlasništu paket akcija državne metalurške kompanije "Noriljsk Nikelj", Rosbanke, media-holdinga "Profi-Media" i drugih firmi.

Potanjin je jedan od prvih ruskih magnata koji se okrenuo filantropiji početkom prošle decenije i ostvario prestiž na Zapadu godišnjom donacijom od milion dolara u fond "Gugenhajm", ukazuje "Fajnenšel tajms".

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE