• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kinezi namerno mijenjaju klimu, kiše u pustinji

Autor mondo.rs

Kineska agencija za planiranje odobrila je projekat vredan 168 miliona dolara kojim bi se promijenilo vrijeme u sušnim delovima sjeverozapadne Kine i izazvala kiša na području 1,5 puta većem od Francuske.

Projekat je deo vladinog programa za promjenu vremenskih prilika i trajaće tri godine, javlja ruski državni medij RT, pozivajući se na kineske medije.

Kineski meteorolozi smatraju da bi tom investicijom moglo da se podstakne padanje snijega i kiše na području od 960.000 kvadratnih kilometara, što je 10 odsto površine Kine, odnosno 1,5 puta veća površina od Francuske.

Novac će pokriti kupovinu četiri nova aviona, unapređivanje karakteristika osam postojećih aviona i razvoj 897 lansirnih rampi za rakete, kao i povezivanje 1.856 uređaja sa digitalnim kontrolnim sistemom.

Projekat izazivanja kiše bi trebalo da pomogne "ekološkoj bezbjednosti, alokaciju vodnih resursa, borbu protiv suše i sprečavanje izbijanja šumskih požara" u provincijama pogođenim nedostatkom vode, rekao je He Šengcun iz kancelarije za "uticaj na vremenske prilike" provincije Kinghaj.

Kineske sjeverozapadne provincije - Gansu, Kinghaj, Šansi, Ningsija i Sinđijang - jesu veliki pustinjski predjeli u kojima rijetko pada kiša.

U tim dijelovima Kine ljeta su vrela i suva, a zime veoma hladne i oštre.

Šengcun je rekao da je vještačkim izazivanjem kiše količina padavina porasla za 55 milijardi kubnih metara od 2006. godine do 2016. godine, što je oko 150 odsto više vode od one u akumulacionom jezeru najveće hidroelektrane na svijetu "Tri klisure", koja ima kapacitet od 22.500 megavata.

Kiša se izaziva "sijanjem u oblacima", odnosno lansiranjem u oblake raketa napunjenih hemikalijama koje ubrzavaju stvaranje kristala leda koji se zatim pretvaraju u kišu.

Kina za te svrhe koristi vojne avione.

Stvaranje kiše se koristi i za "čišćenje" vazduha u Kini, gdje je smog veliki problem u mnogo gradova.

Uticanje na vremenske prilike je učestalo u Kini u posljednjih nekoliko godina.

Tokom 2008. godine lansirano je više od 1.000 raketa sa srebro-jodidom u nebo iznad Pekinga prije ceremonije otvaranja Olimpijskih igara, kako bi se rastjerali oblaci i otjerala kiša.

Peking ima i "razvojni plan" za promjenu vremena do 2020. godine.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE