Štrajk pilota "Lufthanze", koji je počeo u ponedjeljak ujutru, izazvao je haos na više aerodroma u Njemačkoj na kojima je otkazano na stotine letova.
Samo u Frankfurtu na Majni je do podne otkazano 60 letova, u Minhenu preko 50, a u Diseldorfu i Hamburgu do kraja dana neće poletjeti po više od 40 aviona na planiranim linijama.
Najteža situacija je na aerodromu Tegel u Berlinu, gdje je saopšteno da možda neće moći da bude ostvaren ni vanredni plan koji je predviđao samo 28 od 70 letova koliko ih sa ovog aerodroma Lufthanza dnevno ima.
Sa drugog berlinskog aerodroma, Šenefeld neće poletjeti trećina aviona Lufthanzine kompanije Džerman Vings.
Štrajk pilota, o kojem je prošle sedmice odluku donijelo strukovno udruženje Kokpit, biće najvjerovatnije najveći u istoriji njemačkog vazdušnog saobraćaja.
Samo u ponedjeljak će biti otkazano 800 letova što je dvije trećine uobičajenog broja. Planirano je da protest pilota traje četiri dana.
Piloti od Lufthanze traže prevashodno da im garantuje bezbjednost radnih mjesta u Njemačkoj.
Štrajkači žele da spriječe da kompanija sve više letova prebacuje na inostrane, jeftinije kompanije čiji je vlasnik. U protivnom, piloti žele da se tarifni ugovor koji važi za njih, primjenjuje i na pilote u Lufthanzinim kompanijama u inostranstvu.
Ukoliko od poslodavca dobiju garanciju za očuvanje radnih mjesta, piloti su najavili spremnost da odustanu od zahtijeva za povećanje plata od 6,4 odsto.
Pokušaji da se štrajk u posljednjem trenutku izbjegne su propali, uključujući i nastojanje saveznog ministra saobraćaja Petera Ramzauera da posreduje između suprotstavljenih strana.
U štrajku učestvuju i piloti iz Lufthanzinih kompanija Džerman Vings i Luftnanza Kargo.
Rukovodstvo Lufthanze potpuno neprihvatljivim smatra zahtijev da se tarifni ugovor pilota u Njemačkoj primjenjuje i na one koji rade u manjim Lufthanzinim firmama u inostranstvu.
Lufthanza dnevno u prosjeku preveze 150.000 putnika. Svima koji danas i narednih dana ne mogu da otputuju do željenog cilja kompanija nudi povratak novca ili izmjenu rezervacije za letove do 31. maja.
Načelno je Lufthanza obavezna da putnicima ponudi odmah zamjenu za otkazani let.
Kompanija "Swiss", takođe u vlasništvu Lufthanze, kao i partner kompanija LOT iz Poljske već su najavili da će za ponedjeljak povećati broj aviona da bi dodatni kapaciteti mogli da budu stavljeni na raspolaganje putnicima Lufthanze.
(Beta/MONDO)