Ministarstvo pravosuđa u Vašingtonu iznijelo je teške optužbe za korupciju na račun jednog od vodećih njemačkih proizvođača automobila "Dajmler".
Američko ministarstvo tvrdi da je koncern u više navrata prekršio antikorupcijske zakone da bi obezbjedio unosne poslove u nizu zemalja, između ostalih i u Srbiji, Crnoj Gori i Hrvatskoj.
Kako u srijedu prenose njemački mediji, američke vlasti smatraju da je Dajmler od 1998. do 2008. podmićivao vladine predstavnike u najmanje 22 države da bi se domogao poslovnih aranžmana.
Među zemljama čije je vladine funkcionere podmićivao "Dajmler" su i Srbija, Crna Gora i Hrvatska, ali, kako prenose mediji, i Kina, Rusija, Turska, Indonezija, Egipat, Mađarska, Grčka, Letonija, Nigerija, Uzbekistan, Vijetnam i još neke zemlje.
"Dajmler" je pristao, u vansudskom poravnanju, da plati 185 miliona dolara odštete da bi se okončala dugotrajna istraga američkih vlasti koja je našla da je kompanija dala milione dolara kao mito.
Kako piše njujorški "Vol strit džornal" (The Wall Street Journal), time se završila istraga američkog ministarstva pravosuđa oko toga je li Dajmler prekršio američke zakone protiv korupcije, kao i paralelna istraga američke komisije za berze i hartije od vrijednosti koja je pokrenuta privatnom tužbom 2004. godine.
Uz to, Dajmler je pristao da prizna da je kršio američki zakon o korupciji, kaže "Džornal" pozivajući se na upućene u pogodbu.
Kao primjeri podmićivanja navode se kupovine luksuznih automobila državnim funkcionerima, pa i njihovoj djeci, davanje skupih poklona ili plaćnje vjenčanja onima koji su odlučivali o poslovima.
Predstavnici "Dajmlera" nisu željeli da daju nikakve izjave, ukazujući da će o ovoj temi u SAD imati pregovore 1. aprila.
Prema navodima iz Dajmlerovog izvještaja o poslovanju za 2009. godinu, koncern je američkim vlastima stavio na raspolaganje potrebne informacije.
Prethodno je interna istraga u Dajmleru pokazala da je "neosnovanih isplata" bilo prije svega u istočnoj Evropi, Aziji i Africi. "Dajmler" je preduzeo niz mjera da bi se spriječilo da se ovakvo ponašanje ponovi, kaže se u izvještaju o toj istrazi.
(Beta/MONDO)