Zbog ”Slučaja Kam” djelimično ukinuta dugotrajna zabrana vojnog cenzora na informacije inače objavljivane van Izraela.
Izraelska novinarka Anat Kam osumnjičena je za "ozbiljnu špijunažu" jer je navodno davala tajne informacije kolegi iz lista "Haarec" o pravilima službe izraelske armije, javili su u četvrtak izraelski mediji, nakon što je ukinuta dugotrajana zabrana vojnog cenzora na objavljivanje informacije.
Ovaj slučaj privukao je veliku pažnju jer je objavljen u medijima širom svijeta u posljednjih nekoliko nedelja, ali ne i u Izraelu.
Dvadesettrogodišnja Kam se optužuje za prisvajanje 2.000 dokumenata, od kojih je 700 označeno kao stroga tajna, dok je služila u centralnoj komandi izraelske odbrambene armije (IDF) 2007. godine.
Svjetski mediji su objavili da je Kam pod istragom zbog različitih prestupa, uključujući odavanje vojne tajne, da je došla do dokumenata koji se odnose na ubistva palestinskih ekstremista bez suđenja i da je u kućom pritvoru od decembra.
Ovaj slučaj je u Izraelu označen samo kao bezbjednosni, a Udruženje za građanska prava u to zemlji je isticalo da se izraelskoj javnosti poriče pravo na informaciju o suđenjima i događima koji se dešavaju u njihovoj sredini.
Organizacija Reporteri bez granica, sa sjedištem u Parizu, istakla je da je "odbrana nacionalne bezbjednosti legitimni cilj ali da cenzura ne smije da se koristi da oslobodi izraelske odbrambene snage odgovornosti, ako su prekršile zakon".
Kam je inče radila za izraelski novinski vebsajt Vala.
U izvještaju u "Haarecu" u novembru 2008. navedeno je da su izraelske snage prekršile nova pravila ciljajući osumnjičene palestinske ekstremiste iako su umjesto toga morali da ih uhapse.
Izraelski odbrambeni establišment odlučio je da se cenzura koja je trajala tri i po mjeseca djelimično digne i da izbije na vidjelo ova bezbjednosna afera. Imena umiješanih u slučaj i optužbe u četvrtak su Izraelu prvi put objavljeni. Predstavnici IDF-a, izraelske bezbjednosne službe Šin bet i kancelarija državnog tužioca podnijeli su zahtjev telavivskom okružnom sudu, tražeći da se cenzura djelimično ukine.
Uprkos cenzuri na izraelskim blogovima i veb-sajtovima, a takođe i u stranim medijima, koji ne podležu izraelskom zakonu, diskutovalo se o aferi u detalje.
Ukidanje cenzure je rezultat poruke iz Vrhovnog suda kancelariji državnog tužioca u kojoj se ističe da je stvorena čudna situacija u kojoj izraelskim medijima nije dozvoljeno da objave priču iako je u svijetu već objavljena.
"Mislim da kada je praćenje počelo u inostranstvu, posebno sa sveobuhvatnim aspektom povezanim sa imidžom Izraela, bilo ispravno razmotriti dizanje naredbe (o cenzuri) bar djelimično", izjavila je pukovnik Dima Vakin-Gil, glavni vojni cenzor.
Ona je takođe rekla da je cenzuri zabranjeno da izrazi profesionalno mišljenje kada postoji naredba o cenzuri i da mora da čeka kao i svi drugi ljudi da naredba bude dignuta, najčešće na inicijativu medija.
"Haarec" sada pregovora kako da se iz Londona vrati novinar koji je pisao o kršnju pravila službe na osnovu informacije koja mu je dala Kam.
U međuvremenu, izraelski komentatori su zapitali da li je praksa cenzurisanja u Izraelu nalik na onu u Iranu.
(Tanjug/MONDO)