Vodeća grčka opoziciona stranka kaznila svoju istaknutu članicu jer je glasala za podršku mjerama socijalističke vlade.
Ličnom odlukom da u parlamentu glasa za mjere štednje, koje je predložila socijalistička vlada, Dora Bakojani je izgubila mjesto u Novoj demokratiji (ND), stranci kojoj je pripadala više od tri decenije i na čijem je čelu, svojevremeno, bio njen otac, Konstantin Micotakis, ranije premijer Grčke.
Lider ND Antonis Samaras je ovu drakonsku mjeru obrazložio tvrdnjom da je riječ o neprihvatljivoj neposlušnosti, jer partija smatra da su najnoviji potezi vlade i njena ukupna politika katastrofalni za Grčku.
Bakojani je svoj stav objasnila uvjerenjem da je nalog stranke da se glasa "protiv" bio populistički i dodala da teška situacija u zemlji nalaže prevazilaženje uskih partijskih interesa, odnosno zalaganje svih građana da se prevlada teška ekonomska kriza.
Kakve će posljedice po odnose u ND imati ovaj neočekivani događaj, pokazaće se u danima koji dolaze, ali se već čuju procjene da potres sigurno neće izostati. Pitanje je, navodno, samo koliko će on biti jak.
Početak tog potresa mogao se osjetiti još prošle jeseni, kada se sa čela ND, zbog poraza na parlamentarnim izborima, povukao Kostas Karamanlis, premijer od 2004. Tada se uveliko govorilo da je stranka podijeljena na dva bloka, predvođena Dorom Bakojani i Antonisom Samarasom, koji su bili i glavni kandidati za novog lidera.
Na izborima održanim u novembru pobijedio je Samaras, raniji ministar, koji je insistirao na strogom poštovanju vrijednosti klasične evropske desnice, dok je Bakojanijeva bila bliža ideji socijalnog liberalizma.
Poslije trijumfa, Samaras je ukazao da je ključni zadatak ND održanje unutrašnjeg jedinstva, ozbiljno poljuljanog porazom na izborima, koji su bili prijevremeni. Vijest da je Bakojani odmah čestitala rivalu nije, međutim, gurnula u zaborav podatak da su imali različita mišljenja o tome da li partija treba da prihvati izlazak na birališta prije redovnog roka.
Povodom isključenja Dore Bakojani, iz medijskih krugova je stiglo podsjećanje da je to Samarasova druga pobjeda nad porodicom Micotakis. Prva je bila ona iz 1992, kada je Samaras, suprostavivši se premijeru Micotakisu, podijelio stranku, što je za posljedicu imalo parlamentarnu krizu i prijevremene izbore na kojima je pobijedio PASOK.
Novonastala situacija obnovila je pitanje koje, prema današnjem "Katimeriniju", postoji još od odlaska Karamanlisa, a koje glasi: hoće li Dora krenuti u pravljenje nove stranke? Takav potez ne bi bio neočekivan, jer je riječ o ženi koja je u politici djelovala sa puno uspjeha.
Bila je prva Grkinja gradonačelnik Atine (2002) i prva žena u Grčkoj na funkciji šefa diplomatije (2006). Da li je došao trenutak da bude i lider nove stranke. Odgovor bi mogao da dođe vrlo brzo.
(Tanjug)