Grčki premijer Jorgos Papandreu izjavio da nije isključeno da će protiv američkih investicionih banaka pokrenuti postupak zbog uloge u krizi u toj zemlji.
"Ne bih isključio mogućnost pravnog postupka. Ali moramo da pustimo da stvar ide svojim tokom i onda odlučimo o tome na osnovu rezultata istrage", rekao je Papandreu u intervjuu američkom Si-En-Enu koji je objavljen u nedelju.
Papandreu je naveo da će parlamentarna istraga razmotriti kako je došlo da tako naglog rasta grčkog duga, kao i poslovanje međunarodnih banaka kako bi se utvrdilo da li je njihov finansijski sektor umiješan u "prevare i izostanak transparentnosti".
EU i Međunarodni monetarni fond odobrili su 110 milijardi dolara evra pomoći Grčkoj. Taj novac je dio paketa od 750 milijardi evra koliko će zemlje evrozone izdvojiti za zaštitu zajedničke valute evra.
Grčka vlada, kao i stanovništvo, za krizu u zemlji okrivljuju međunarodne banke, koje smatraju odgovornim za produbljivanje dužničke krize.
PAD POPULARNOSTI SVIH POLITIČARA U GRČKOJ
Popularnost vladajućih socijalista u Grčkoj, kao i premijera Jorgosa Papandreua, značajno je opala od početka krize ali oni i dalje uživaju veće povjerenje građana nego prethodna konzervativna vlada premijera Kostasa Karamanlisa.
Prema objavljenim rezultatima anketa u grčkoj štampi, Papandreuova popularnost pala je sa 53 odsto u januaru na 43 odsto u maju.
Ono što je utješno za vladu u Atini jeste da je i rejting lidera opozicije Antonisa Samarasa takođe u padu. Samarasa, koji je u februaru uživao podršku 26 odsto ispitanika, u maju podržava svega 18 odsto anketiranih.
Istovremeno, čak 76 odsto anketiranih nije zadovoljno radom aktuelne socijalističke vlade.
Rezultati ankete objavljeni su u listu Katimerini, a istraživanje je sprovedeno od 6. do 10. maja na uzorku od 1.006 ispitanika. U listu se navodi da je moguća statistička greška plus-minus 3,2 odsto.
(Beta/MONDO)