Plan gradnje džamije blizu mjesta na kome su stajale kule bliznakinje Svjetskog trgovačkog centra (STC) srušene 11. septembra 2001. godine, izazvao je proteste porodica poginulih.
Bijesni članovi porodica ističu da je takav potez uvreda žrtvama napada na STC i da je to nedopustivo, piše "Dejli mejl".
Džamija bi trebalo da bude dio 13-spratnog kulturnog centra, u kome će se nalaziti i bazen, teretana i sportski tereni, a početak izgradnje planiran je za 11. septembar 2011. godine, na desetu godišnjicu napada.
Prema planu, džamija bi trebalo da bude sagrađena na oko 200 metara od mjesta gdje su se nekad nalazile kule bliznakinje srušene u terorističkom napadu kada je poginulo oko 3.000 ljudi.
Imam Fejsal Abdul Rauf, koji vodi muslimansku organizaciju koja stoji iza ovog plana, zalaže se za ovaj centar koji će biti u srcu Menhetna i istakao da bi zahvaljujući ovom projektu trebalo da bude promijenjen način na koji Amerikanci gladaju na muslimane.
On je rekao da će osim džamije, u sklopu centra biti i sportska sala, pozorište, pa čak možda i jaslice, a da bi projekat trebalo da košta od 105 i 140 miliona dolara.
"Ne postoji ništa slično u SAD. Biće to centar za sve građane, ne samo za muslimane", izjavio je Rauf.
"Mislim da je to nedopustivo. To je sveta zemlja i ovo je šamar u lice. Ne znam kao je neko mogao da dozvoli tu izgradnju", izjavila je Rozmari Kejn, majka poginulog vatrogasca.
Član gradske uprave Pol Sipos je rekao da bi centar trebalo da bude izgrađen na nekoj drugoj lokaciji, dodavši da "nema apsolutno ništa protiv islama", ali se pita "zašto ovdje".
Bil Dojl, čiji je sin poginuo u napadu, izrazio je bojazan da bi džamija mogla da bude mjesto okupljanja ekstremista.
Izvršni direktor organizacije "Stop islamizaciji Amerike" Pamela Geler najavila je idućeg mjeseca proteste zbog izgradnje tog kulturnog centra.
"Šta može da bude uvredljivije i više ponižavajuće od ogromne džamije u sjenci Svetskog trgovačkog centra. Svaki čestiti Amerikanac, musliman ili neko drugi ne bi sanjao o takvoj uvredi", rekla je Gelerova.
Poslije napada, "Graund zero" je postao mjesto odavanja počasti žrtvama, koje svake godine posjeti milioni građana.
(agencije/MONDO)