U katedrali u Fromborku u subotu su ponovo položeni posmrtni ostaci astronoma Nikole Kopernika, 467 godina poslije smrti čuvenog naučnika u tom gradu na sjeveru Poljske.
Tvorac heliocentričnog sistema, osnivač moderne astronomije i autor djela "Kruženje nebeskih tijela" rođen je 1473. u Torunju, a umro 1543. u Fromborku. Naučnici su tek nedavno uspjeli da identifikuju njegove posmrtne ostatke.
Kopernik je pobio geocentričnu teoriju grčkog astronoma Ptolomeja, a svojim naučnim djelom, koje predstavlja jednu od najvećih prekretnica u istoriji nauke, stvorio je temelj za kasnija otkrića Johanesa Keplera i Isaka Njutna.
Bio je sahranjen u katedrali u Fromborku, ali se tačno mjesto groba nije znalo. U iskopavanjima u katedrali 2005. pronađena je lobanja za koju se vjerovalo da je Kopernikova. Analizom DNK iz vlasi kose, za koje se takođe vjerovalo da bi mogla da pripada Koperniku, utvrđeno je da pronađeni posmrtni ostaci pripadaju poljskom naučniku.
Zbog tvrdnje da se planete okreću oko svoje ose i oko Sunca, papa Pavle Peti 1616. je zabranio Kopernikovo djelo "De Revolutionibus Orbium Caelestium".
Prije današnje ceremonije, povorka sa posmrtnim ostacima obišla je gradove i sela Kopernikove rodne varmijske oblasti.
(Beta)