Italija se pridružila grupi zemalja koje su uvele oštre mjere štednje u svim oblastima, od troškova za zdravstvo, do smanjenja plata i ulaganja na lokalnom nivou.
"Ovo će biti teško, uz veliko žrtvovanje", izjavio je Đani Leta, podsekretar Vlade i desna ruka premijera Silvija Berluskonija.
Vlada je mjesecima tvrdila da su italijanske finansije imune na krizu kakva se dogodila u Grčkoj, ali se ipak odlučila na preventivne mjere, kako bi izbjegla najgore.
Ovim se Italija pridružila Grčkoj, Španiji i Portugaliji u sprovođenju programa čiji je cilj smanjenje budžetskih deficita, kako bi se vratilo povjerenje investitora.
Očekuje se da će mjere koje je usvojila italijanska Vlada smanjiti budžetski deficit za oko 26 milijardi evra u naredne dvije godine.
Plate u javnom sektoru biće zamrznute tri godine, državni službenici kasnije će odlaziti u penziju i biće umanjena sredstva koja na raspolaganje dobijaju lokalne uprave.
Vlasti su pooštrile kontrolu troškova u sistemu zdravstva da bi se eliminisale zloupotrebe i nepotrebno trošenje. Vlada je zabranila sve transakcije u gotovini veće od 5.000 evra, kako bi povećala naplatu poreza.
Predsjednik Đorđo Napolitano apelovao je da mjere obuhvate i smanjenje zarada ministara, poslanika i visokih državnih menadžera.
"Bajka je okončana", glasi naslov teksta u listu "Republika", u kojem se ukazuje na činjenicu da je Vlada mjesecima stvarala optimističnu sliku, ali da je ona sada raspršena.
(Srna)