Fukoovo klatno, kojim je taj naučnik 1851. u Parizu dokazao rotaciju Zemlje, udarilo je u mermerni pod muzeja i puklo na tri mjesta.
Kanap na kojem je klatno Leona Fukoa visilo u pariškom Muzeju umjetnosti i mjera (Musée des Arts et Métiers) pukao je i mesingani visak od 28 kilograma udario je u mramorni pod muzeja i pukao na tri mjesta.
Time je taj muzej ostao bez svoje replike slavnog instrumenta velikog fizičara, premda je u Parizu još uvek i original kojim je Fuko izveo svoju demonstraciju, na licu mjesta u pariškom Panteonu.
Međutim, baš ovo klatno koje se razbilo imalo je veliku ulogu u poznatom romanu "Fukoovo klatno" Umberta Eka iz 1998, sjajnoj parodiji svih mogućih ezoteričnih teorija zavjere, "Da Vinčijevom Kodu za intelektualce", podsjeća "Večernji list".
Nažalost, premalo ljudi je čitalo Eka, a previše Dena Brauna. Upitan šta misli o "Da Vinčijevom kodu" Umberto Eko je rekao:
"Morao sam da ga pročitam jer su me svi pitali šta mislim o toj knjizi. Moj odgovor je da je Den Braun kao lik iz mog romana - groteskno prikazan čovjek koji je počeo da previše vjeruje u okultno. Tako je Den Braun jedna od mojih kreatura", rekao je veliki Eko.
(MONDO)