• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Iz Izraela deportovani svi humanitarci

Izrael je u srijedu protjerao sve strane aktiviste privedene u operaciji izraelskih komandosa.

 Iz Izraela deportovani svi humanitarci Izvor: MONDO

Izrael je danas deportovao sve međunarodne humanitarne aktiviste, koji su privedeni u ponedjeljak, kada su izraelski mornarički komandosi upali na konvoj od šest brodova koji su nosili pomoć za pojas Gaze.

U toj operaciji ubijeno je najmanje devetoro ljudi, a 30 je ranjeno.

Posljednja dva autobusa sa više desetina aktivista napustila su zatvor Ela Kraj Ber Ševe oko 14 sati po lokalnom vremenu, vozeći direktno ka međunarodnom aerodromu Ben Gurion nedaleko od Tel Aviva.

Dok su odlazili, neki aktivisti su lupali na vrata vozila uzvikujući "Slobodna Gaza", dok su drugi samo mahali novinarima, a nijednom od njih nije bilo dozvoljeno da daje izjave novinarima dok su u Izraelu.

Izraelski mediji su precizirali da je jutros 325 stranaca dovezeno autobusima iz pritvora Ela Kraj Ber Ševe na međunarodni aerodrom Ben Gurion nedaleko od Tel Aviva da bi otputovali u svoje zemlje.

U jednom od autobusa bio je i državljanin Srbije kamerman Srđan Stojiljković, potvrdili su Tanjugu u upravi zatvora Ela.

Portaprol izraelskog premijera Mark Regev je rekao da je Izrael nastojao da deportacija bude što brža, kako bi se strani aktivisti vratili svojim kućama.

"Na kraju krajeva, ti ljudi ne vole moju zemlju i nema razloga da im se boravak produžava", rekao je Regev u intervjuu za Bi-Bi-Si (BBC).

Na vijest da još dva broda plove ka pojasu Gaze da "probiju" izraelsku pomorsku blokadu, Regev je rekao da im je data ista ponuda kao prethodnom konvoju - da pristanu u civilnu luku Ašdod, na jugu Izraela, uz garancije da će sva humanitarna pomoć biti isporučena Palestincima.

Postoji, takođe, ponuda egipatskih vlasti da pristanu u egipatsku luku El Ariš na Sinaju, a Regev je apelovao da se date ponuda prihvati.

Turski avion sletio je jutros na taj aerodrom da prati turske aktiviste, kojih je bilo najviše - 380, a danas se očekuju još dva turska aviona.

Ne iskljčuje se mogućnost da tim avionima otputuju ne samo Turci, već i držvljani drugih zemalja, saznaje Tanjug u upravi aerodroma. U prvom avionu je stigao je zamjenik turskog ministra odbrane da prati aktiviste.

Odluku o deportaciji objavio je kasno sinoć izraelski premijer Benjamin Netanijahu. Tada je rečeno da će biti pušteni i oni koje je Izrael namjeravao da optuži za napad na vojnike, prilikom preuzimanja kontrole nad brodovima.

Uz to su 124 aktivista iz 12 muslimanskih zemalja, od kojih većina nema diplomatske odnose sa Izraelom, prošlo granični prelaz Most Alenbi u pet jordanskih autobusa.

Među njima je bilo 30 Jordanaca, a ostali su iz Azerbejdžana, Indonezije, Malezije, Pakistana, Alžira, Maroka, Mauritanije, Jemena, Omana i Bahreina. Jordan i Egipat su jedina dva arapska suseda s kojima je Izrael potpisao mirovni sporazum.

Aktivisti koji su stigli u Jordan rekli su da je odnos prema njima prije deportacije bio loš.

"Izraelci su nas sve ponižavali - žene, muškarce i djecu", rekao je kuvajtski poslanik Valid al Tabtabai, koji je bio na jednom od brodova sa aktivistima iz drugih muslimanskih zemalja.

"Bili su brutalni i arogantni, ali naša poruka je stigla do svakog ugla svijeta da je blokada Gaze nepravedna i treba da odmah da bude ukinuta", dodao je on, tvrdeći da nije bilo nikakvog oružja ni na jednom brodu.

Alžirac Izadin Zahrur je rekao da su izraelske vlasti aktivistima uskratile hranu i vodu i nisu im dale da spavaju niti da idu u toalet.

"To je bilo ružno kidnapovanje i poslije toga loš tretman u izraelskom zatvoru. Oni su nam stavili lisice, gurali nas okolo i ponižavavali", rekao je Zahrur.

Mauritanac Mohamed Golam je kazao da je Izrael želio da deportovani potpišu dokumente da su u Izrael ušli nelegalno, a mnogi su odbili to da učine, rekavši da nisu htjeli da idu u jevrejsku državu, već u Gazu.

U međuvremenu je Nikaragva prekinula diplomatske odnose s Izraelom. Ta zemlja je ocijenila da je akcija izraelskih mornaričkih komandosa jasno kršenje međunarodnog i humanitarnog prava.

(Tanjug/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE