Zvaničnici SAD ne znaju kako da zaustave curenje nafte u Meksičkom zalivu,a u pomoć pozvali i reditelja Džejmsa Kamerona.
Zvaničnici američke vlade, u nastojanju da dođu do svježih ideja kako bi zauzdali ekološku katastrofu u Meksičkom zalivu, razgovarali su i sa filmskim rediteljem Džejmsom Kameronom.
Kanađanin Kameron, autor blokbastera "Avatar" i "Titanik", našao se u grupi naučnika i drugih stručnjaka sa kojima su se u utorak sastali zvaničnici Agencije za zaštitu okoline i još nekih vladinih agencija.
Sastanak je bio u formi takozvanog "brejnstorminga", što je metod rješavanja problema iznošenjem što većeg broja prijedloga za, u ovom slučaju, zaustavljanje nafte koja od 20. aprila nekontrolisano ističe u more ispred obala Luizijane.
Kameron je pozvan kao priznati stručnjak za snimanje pod vodom i korišćenje tehnologije vozila sa daljinskim upravljanjem.
Više od 20 naučnika, inženjera i tehničara prisustvovalo je skupu, na kome su bili i predstavnici ministarstva za energiju, Obalske straže, agencije za okeanografiju, kao i više univerziteta.
Međutim, ni svi naučnici i umjetnici nisu dovoljni da se zaustavi najveća ekološka katastrofa u istoriji SAD jer ova država nema specijalnu opremu neophodnu za suzbijanje naftne mrlje koja se širi Meksičkim zalivom.
Zato su SAD zatražile međunarodnu pomoć, saopštila je danas američka Obalska straža.
Zvaničnik Obalske straže Tad Alen precizirao je na konferenciji za novinare da su u ovom trenutku najpotrebnije pumpe za skupljanje nafte sa površine vode.
"Razmatramo strane ponude za pomoć, zapravo tražimo pomoć stranih vlada", rekao je Alen, dodavši da je pomoć zatražena prije svega od Holandije, Kanade i Meksika.
SAD su pokrenule istragu kako bi rasvijetlile okolnosti koje su dovele do isticanja nafte i ekološke katastrofe u Meksičkom zalivu, saopštio je danas ministar pravde te zemlje Erik Holder.
"Pokrenuli smo sudsku istragu... To je naša dužnost, prema zakonu.
Nećemo se zaustaviti dok pravda ne bude zadovoljena", rekao je Holder novinarima u Nju Orleansu.
Holder je danas posjetio obalu Luizijane zagađenu naftom koja ističe iz bušotine Britiš petroleuma oštećene u eksploziji 20. aprila.
On je tada kazao da je krivična istraga počela prije nekoliko nedjelja, ali nije precizirao pod kojom vrstom optužbe se vodi, niti ko se smatra odgovornim za ekološku katastrofu.
"Pažljivo ćemo ispitati učešće umješanih u isticanje nafte. Ako nađemo dokaze nezakonitog ponašanja, odgovorićemo izuzetno snažno", upozorio je američki zvaničnik.
(MONDO/agencije)