U Torontu, pred samit privredno najjačih svjetskih zemalja 26-27. juna, prikazani topovi za rasterivanje demonstranata.
Te sprave, čija je upotreba sporna, emituju piskav zvuk jači od 150 decibela, koji može fizički povrijediti uši.
Policija u Torontu koja je četiri takva uređaja dodala svom arsenalu za obezbeđenje samita, predstavila je novinarima zvučne topove kao "sredstvo za komunikaciju", a ne kao oružje, pošto je moguće koristiti ih i kao glasnogovornike.
Ipak, zvaničnici policije su objasnili da se zvučni topovi mogu, ako zatreba, koristiti i za rastjerivanje demonstranata što bi se postiglo kratkim emitovanjem piskavog zvuka, dvije do pet sekundi.
Savezna policija Kanade, koja će takođe učestvovati u obezbjeđenju samita, ne namjerava da koristi zvučne topove, piše list "Gloub end mejl".
Zvučni topovi su prvi put korišćeni u Sjevernoj Americi 2009. godine, takođe tokom samita G20, u Pitsburgu, SAD.
Postoji nekoliko vrsta zvučnog i ultrazvučnog oružja, namenjenog povređivanju izuzetno velikom jačinom zvuka, onesposobljavanju vrtoglavicom, mučninom i bolom, čak i remećenjem vida, kao i ubijanju protivnika. To oružje je u ograničenoj upotrebi ili u fazi istraživanja i razvoja u policijskim i vojnim snagama.
Neke vrste tog oružja emituju usmjeren snop zvuka ili ultrazvuka, a neke čitavo polje zvuka. Mada je mnogo vrsta tog oružja opisano kao "nesmrtonosno", ono pod određenim okolnostima može i da ubije.
(Beta-AFP)