Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev upozorio je da bi smanjenje ovlašćenja predsjednika Kirgizije u korist parlamenta, moglo da pojača etničke probleme.
Ruski predsjednik smatra da bi novi ustav, izglasan na referendumu u Kirgiziji, mogao da podstakne ekstremizam u toj zemlji koja je već pogođena međuetničkim nasiljem.
Na konferenciji za štampu u Torontu poslije završetka samita G20, Medvedev je rekao da bi "parlamentarna republika u Kirgiziji mogla da podstakne dolazak ekstremističkih snaga na vlast".
Građani Kirgizije juče su na referendumu izglasali novi ustav koji treba znatno da smanji ovlašćenja predsjednika u korist parlamenta kako bi se izbjegla koncentracija vlasti u rukama samo jedne osobe.
"Teško mogu da zamislim kako model parlamentarne republike može da funkcioniše u Kirgiziji, a da ne izazove seriju problema i da spriječi dolazak ekstremnih snaga na vlast", rekao je Medvedev.
Ruski predsjednik je istakao da je Kirgizija suočena s brojnim izazovima, uključujući i opasnost od rasparačavanje zemlje i rekao da je potrebna "jaka dobro organizovana vlast" kako bi se takav scenario izbjegao.
Vršilac dužnosti predsjednika Kirgizije Roza Otunbajeva juče je nekoliko sati po zatvaranju birališta objavila da je većina stanovnika glasala za novi ustav kojim će se prevazići politička nestabilnost u zemlji i prekinuti nasilje.
Prema nepotpunim zvaničnim rezultatima na osnovu 44,37 odsto izbrojanih glasova, za novi ustav glasalo je skoro 90 odsto izašlih birača.
(Beta-AFP)