Američki sineasta Oliver Stoun smatra da bi za SAD bilo dobro da imaju predsjednika kao što je predsjednik Venecuele Ugo Čaves.
Prema mišljenju režisera filmova "Rođen 4. jula", "JFK" i "Vol Strit", "šta god pričali o njima, Čaves i njegova vlada dijele novac sa narodom, pomažu ljudima, i nisu (na tom mjestu) da bi se velike kompanije obogatile, a to je najvažnije".
Stoun je Frans presu objasnio da je novim filmom želio da opovrgne "dezinformacije" koje se u SAD šire o Čavesu.
"Htio sam da prikažem skriveno lice istorije zemlji (SAD) zatrovanoj lažima", naveo je.
Optužujući listove Njujork tajms i Vašington post da "svake nedjelje" objavljuju "gomile besmislica" o Čavesu, Stoun je rekao da je sloboda štampe veća u Venecueli nego u SAD.
Tamo "možete da kažete šta god hoćete, ovdje, na primjer, ne možete da kažete `treba srušiti Obamu'".
Kad je riječ o zatvaranju radio stanica koje kritikuju predsjednika Venecuele a na koje ukazuje opozicija, Stoun smatra da su to "laži" i dodaje da se beskrajno divi "borcu Čavesu".
Stoun je uvjeren da su te radio stanice "zatvorene iz tehničkih razloga".
"Od hiljadu radio stanica, zatvoreno ih je 30 iz tehničkih razloga, zbog problema sa dozvolama za rad i zato što krše zakone te zemlje", objasnio je režiser.
"Kad su Čaves i (predsjednik Brazila) Lula stupili na vlast, rekli su: `Želimo da budemo gospodari naših prirodnih resursa, nafta je naša, gas je naš, oni pripadaju narodu. Želimo da podijelimo dobit narodu. I to su i učinili", kazao je Stoun.
"Oni su deset godina ispred SAD", zaključio je.
"Ovde se naftnim kompanijama dopušta da sve ukradu i u džep stave profit. A šta rade sa njim? Plaćaju same sebi, plaćaju akcionare, isplaćuju ogromne plate, a ništa ne čine da pomognu narodu".
(Beta)