U drugom krugu vanrednih predsjedničkih izbora u Poljskoj su bivši premijer Jaroslav Kačinjski i predsjednik parlamenta Bronjislav Komorovski.
U prvom krugu glasanja, održanom 20. juna, od 10 kandidata Komorovski je dobio 41,5 odsto glasova a Kačinjski 36,5 odsto. U Poljskoj, od 38 miliona građana, 30 miliona ima pravo glasa.
Komorovski je kandidat vladajuće Građanske platforme, a Kačinjski konzervativne opozicione stranke Pravo i Pravda.
Komorovski, kandidat proevropske i tržišno orjentisane partije, favorizovan je tokom cijele kampanje, najviše zato što je njegova vlada uspješno vodila Poljsku kroz evropsku finansijsku oluju, ali se tradicionalna konzervativna glasačka baza Kačinjskog pojačala poslije tragične smrti njegovog brata Leha, ociienio je AP.
Leh Kačinjski, njegova žena Marija i još 94 osobe poginule su u avionskoj nesreći 10. aprila blizu Smolenska, u Rusiji.
Prema telefonskoj anketi GfK čiji su rezultati objavljeni u dnevnom listu Žečpospolita u četvrtak, i jedan i drugi kandidat imaju podršku 45 odsto birača.
Prema istom listu, GfK, koji je ispitao 1.000 Poljaka telefonom 1. jula, procjenjuje da bi više od 10 odsto neopredijeljenih birača podržalo Kačinjskog, što bi mu dalo prednost od dva procentna poena nad Komorovskim, prenio je Rojters.
Neki listovi prenose mišljenja analitičara da će Komorovski dobiti tri do šest procentnih poena više od Kačinjskog.
Prema ustavu, predsjednik države ima ceremonijalne dužnosti, ali ima i pravo veta na zakone koji se donose, a kao vrhovni komandant oružanih snaga ima uticaj na strane vojne operacije.
Komorovski se zalaže za blisku saradnju sa vladom premijera Donalda Tuska kako bi u Poljskoj u roku od pet godina bio uveden evro, za okončanje vojne misije u Avganistanu do 2012. godine, za tržišne reforme i odvojenost katoličke crkve od države.
Kačinjski, koga mnogi smatraju harizmatičnijim kandidatom, ublažio je svoj ratoborni i antikomunistički stil, ali je zadržao konzervativne poglede po pitanju porodičnog života i naglasak na katoličkoj vjeri. Ali, mnogi Poljaci pamte njegovo haotično vođenje vlade od 2006. do 2007. godine kao i njegova nastojanja da isključi iz javnog života bivše komuniste.
(Tanjug)