Slučaj Iranke osuđene zbog preljube na smrt kamenovanjem privukao je pažnju međunarodne javnosti i podstakli kampanju širom svijeta za ukidanje te kazne.
Slučaj Iranke osuđene zbog preljube na smrt kamenovanjem privukao je pažnju međunarodne javnosti pošto su komentari na blogu njenog advokata podstakli kampanju širom svijeta za ukidanje te kazne.
Fotografija te žene u crnom čadoru objavljena je na naslovnoj strani londonskog Tajmsa, dok je Gardijan objavio intervjue sa njenim 22-godišnjim sinom i 17-godišnjom kćerkom, koji su presudu nazvali "noćnom morom".
Tokom vikenda, kako je najavljeno, održaće se protesti ispred
iranske ambasade u Londonu.
Sakineh Mohamadi Ashatijani osuđena je u maju 2006. zbog
"protivzakonitih" veza sa dvojicom muškaraca poslije smrti njenog muža, zbog čega joj je sud u Tabrizu, na sjeverozapadu Irana, izrekao kaznu bičevanja.
Kasnije iste godine ona je osuđena i za preljubu, uprkos tome što je povukla priznanje za koje je tvrdila da je iznuđeno pod pritiskom.
Kamenovanje je "srednjovijekovna kazna kojoj nema mjesta u modernom svijetu", rekao je britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg, pozivajući Teheran da odustane od izvršenja kazne.
"Ako kazna bude izvršena, to će užasnuti i zaprepastiti sve u svijetu koji to budu vidjeli", kazao je Hejg na konferenciji za novinare sa turskim kolegom Ahmetom Davutogluom u Londonu.
Tajms piše da su se kampanji za oslobađanje Iranke osuđene na smrt priključili glumci Kolin Fert, Ema Tompson i Robert Redford.
Stotinama korisnika društvene mreže Tviter, u odbrani Ashtijanijeve pridružila se i američka glumica i pjevačica Lindzi Lohan.
Prema iranskim zakonima, preljuba je jedini zločin za koji se
određuje kazna kamenovanjem. Kazna se izvršava tako što se osuđeni muškarac zakopa u zemlju do struka, a žena do vrata, a zatim oni koji izvršavaju kaznu gađaju kamenjem osuđenike dok ne umru.
Poslednje kamenovanje osuđenika izvršeno je 2008. godine.
(Beta)