Da li Sveta stolica utiče na izazivanje bolesti kod djece? Italijanski istraživači tako tvrde, prenosi BBC.
Prema nalazima grupe italijanskih naučnika, na koje se poziva BBC, postoji "stalna i značajna" veza između zračenja antena Radio Vatikana i pojave raka kod djece.
Grupa naučnika istraživala je uzroke velikog broja tumora i leukemije kod djece koja žive u blizini odašiljača Radio Vatikana, kojih je u gradovima i selima oko Rima, oko 60.
Predstavnici Svete stolice su izjavili da su začuđeni rezultatima i da su spremni da na sudu predstave drugačije nalaze.
Radio Vatikan je odbacio tvrdnje koje se iznose u javnosti. Direktor radija i predstavnik za štampu Vatikana Federiko Lombardi izjavio je da nezavisna, međunarodna istraživanja koja su sprovedena u prošlosti nisu pokazivala vezu između odašiljača i pojave raka kod djece.
Radio Vatikan je uvijek poštovao sve međunarodne standarde u vezi sa elektromagnetnim emisijama, podvukao je on.
Neimenovani izvori iz Vatikana izjavili su da je sve to "stara priča", koja se plasira iz kabineta Silvija Berluskonija, koji želi da uzme određeno zemljište za svoje rođake.
Italijanski sudovi više od deset godina istražuju da li se uzrok velikog broja smrtnih slučajeva od raka u porodicama koje žive blizu vatikanskih odašiljača može pripisati elektromagnetnom zračenju.
Izveštaj na 300 strana, koji su podnijeli ljekari i istraživači najuglednije italijanske bolnice za bolesti raka, naveo je na zaključak da postoji ozbiljna veza između zračenja i pojave onkoloških oboljenja, naročito kod djece.
U proteklih 100 godina Vatikan je postavio 60 velikih čeličnih antena na parcelama na području Rima, koje su u njegovom posjedu.
Preko njih, srednjim i kratkim talasima, emituje se program Radio Vatikana širom svijeta.
Ova tehnologija je uveliko zastarjela, budući da rimokatoličke radio stanice u mnogim zemljama preuzimaju programe Radio Vatikana preko Interneta.
Ljudi koji žive u blizini antena tvrde da radio talasi utiču na prijem TV signala kao i na rad mnogih kućnih elektroaparata.
(MONDO)