Vojska Venecuele upozorila je danas susjednu Kolumbiju da je spremna da odbije svaki mogući napad na svoju teritoriju.
Ovo upozorenje je izrečeno dan pošto je predsjednik Ugo Čaves izjavio da prekida odnose dvije zemlje zbog navoda jednog kolumbijskog zvaničnika da Venecuela skriva pripadnike kolumbijske gerile.
Ministar odbrane Venecuele, general Karlos Mata, izrazio je u današnjem obraćanju javnosti na venecuelanskoj državnoj televiziji neograničenu lojalnost predsjedniku Čavesu i uputio upozorenje kolumbijskoj vladi.
On je ponovio Čavesove riječi da optužbe Kolumbije predstavljaju "agresiju" i upozorio vladu odlazećeg predsednika Alvara Uribea na visok nivo spremnosti venecuelanske vojske na granici dvije države, javila je agencija Rojters.
Čaves je sinoć optužbe Kolumbije označio kao "agresiju" koju su inspirisale Sjedinjene Američke Države i kazao da će narediti "maksimalnu predostrožnost" na granici dvije države.
Čaves je ranije tvrdio da zvaničnici SAD koriste Kolumbiju kao dio šireg plana, koji ima za cilj da on bude prikazan kao podržavalac terorističkih grupa, kako bi se opravdala vojna intervencija SAD u Venecueli.
"Narod Venecuele treba da zna da će vojska Venecuele, kao garant nacionalne bezbjednosti, oštro odgovoriti ukoliko ijedna strana vojska pokuša da ugrozi naše sveto tlo", rekao je general Mata.
Prema njegovim riječima, oko 20.000 venecuelanskih vojnika su "operativno spremni" na 2.200 kilometara dugačkoj granici između dvije države.
Prekid diplomatskih odnosa, koji je sinoć najavio Čaves, podigao je tenzije između Venecuele, velikog svjetskog proizvođača nafte i članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i američkog saveznika Kolumbije u nemirnom regionu Anda zahvaćenom djelovanjem gerilaca i aktivnošću narko-bandi.
Na sinoćnjem sastanku Organizacije američkih država u Vašingtonu kolumbijski ambasador Luis Alfonso Hojos predstavio je fotografije, video zapise, svjedočenja ljudi i mape koje, kako je naveo, ukazuju na postojanje logora kolumbijske gerile unutar Venecuele i pozvao zvaničnike te zemlje da omoguće ulazak nezavisnih posmatrača.
Hojos tvrdi da se na teritoriji Venecuele krije oko 1.500 pobunjenika, prikazavši brojne fotografije, načinjene iz vazduha, onoga za šta tvrdi da su pobunjenički logori.
Analitičari ocenjuju da će tenzije opstati sve do dolaska na vlast Huana Manuela Santosa, koji će 7. avgusta na mjestu predsjednika zameniti Uribea.
Čaves je do sada u nekoliko navrata izrazio nadu da će se odnosi dvije zemlje normalizovati poslije inauguracije Santosa, pošto su za vreme Uribeove vlade oni bili obilježeni velikom nestabilnošću.
Santos se do sada nije oglašavao o novonastalom sporu sa Venecuelom, ali je ranije isticao da želi dijalog sa Karakasom.
Kao ministar odbrane u Uribeovoj vladi igrao je zapaženu ulogu u obračunu države sa gerilskim Revolucionarnim oružanim snagama Kolumbije (Fark).
(Tanjug)