Grupa grčkih vozača kamiona, koji su već nekoliko dana u štrajku, sukobila se jutros sa policijom ispred zgrade ministarstva za transport u Atini.
Grupa od oko 500 vozača okupila se jutros ispred ministarstva, koje je sinoć naredilo da se vrate na posao, jer su mnoge benzinske pumpe u Grčkoj ostale bez benzina. To je izazvalo velike poremećaje u snadbijevanju gorivom i to u jeku turističke sezone.
Do sukoba je došlo kada su vozači pokušali da upadnu u zgradu i razgovaraju sa ministrom Dimitrisom Repasom, javila je agencija ANA. Policija je upotrijebila suzavac da bi spriječila vozače da uđu u ministarstvo.
Grčka vlada je juče popodne proglasila mobilizaciju i naredila vozačima kamiona, koji štrajkuju zbog planova vlade da otvori njihov sektor za veću konkurenciju, da se u roku od 24 sata vrate na posao.
Višednevni štrajk kamiondžija usred turističke sezone je izazvao teške poremećaje u Grčkoj i zaglavio i hiljade stranih gostiju.
Po izvještajima grčkih medija, zbog štrajka kamiondžija su se pojavile i nestašice u samouslugama i drugim radnjama u nekim krajevima Grčke.
"Ovaj štrajk prouzrokovao je ozbiljan poremećaj u javnom i privrednom životu zemlje i ugrožava javno zdravlje, jer se ne dostavljaju dovoljne količine goriva, hrane i lijekova", navodeno je u saopštenju grčke vlade.
Više hiljada vozača kamiona od ponedjeljka protestuje zbog planova vlade da njihov sektor izloži većoj konkurenciji, što je inače jedan od preduslova za dobijanje zajmova od međunarodnih fnansijskih institucija od 110 milijardi evra za izlazak zemlje iz dužničke krize.
Vozači cisterni, koji prevoze gorivo, kažu da neće direktno ignorisati naredbu vlade, ali će pronaći druge načine za nepoštovanje te odluke.
Kamiondžijama u štrajku, ukoliko ne ispoštuju ovo naređenje, prijeti hapšenje i kazna do pet godina zatvora, kao i opasnost da ostanu bez radnih dozvola.
Na hiljade vozača napunili su rezervoare automobila još u ponedjeljak u očekivanju nedostatka goriva. U međuvremenu, više od 85 odsto benzinskih pumpi u Grčkoj ostalo je bez goriva, a rijeke turista su zarobljene.
Mediji su uvjereni da će to biti konačan udarac nacionalnom turizmu usprkos svim naporima Grka da u što boljem svjetlu prikažu svoju zemlju ne bi li spasili sezonu, a radi se na svim poljima, od medija i reklama do diplomatije.
Neprestani štrajkovi radnika zbog mjera štednje koje sprovodi grčka vlada prijete da unište ovogodišnju turističku sezonu, koja je Grcima ostala kao posljednja slamka spasa u najtežoj krizi koja je zahvatila ovu zemlju u posljednje vrijeme.
Svaki peti evro u grčkoj ekonomiji dolazi iz turizma, a turisti zbog situacije u zemlji masovno otkazuju rezervacije, pa ne čudi što je grčka vlada nedavno osnovala krizni odbor na čijem čelu se nalazi grčka turistička organizacija.
Udruženje hotelijera Grčke iznijelo je zastrašujuće podatke - dosad je otkazano gotovo 30.000 noćenja u hotelima. Razlog su incidenti tokom protesta i recesija, a rezultat je gubitak više desetina miliona evra.
Sezonu su omeli i kontrolori letenja zbog kojih je bio ograničen broj aviona, koji je mogao da uđe u grčki vazdušni prostor. S obzirom da vlada nije prihvatila njihov zahtjev za plaćanje prekovremenih sati, oni su odlučili da 31. jula ponovo stupe u štrajk.
Hotelijeri u izjavama za grčku državnu televiziju NET upozoravaju na to da nije samo turizam sam po sebi ugrožen, nego da će zbog masovnih otkazivanja rezervacija morati da krenu u drastično dijeljenje otkaza turističkim radnicima i zatvaranje hotela.
Liberalizacija koju zahtijeva evropsko zakonodavstvo mogla bi da izazove i nove proteste jer i advokati, farmaceuti, arhitekte i mnogi drugi moraju da otvore svoje sektore za veću konkurenciju.
(agencije/MONDO)