Za veliki dio od 40.000 (pre)starih građana se ne zna tačno da li su živi pa se sumnja da bližnji koriste prinadležnosti davno preminulih rođaka.
Ne zna se gdje je gotovo 200 građana Japana starijih od 100 godina, rekli su zvaničnici, a očekuje se da je će taj broj biti veći pošto je potraga za najstarijima u Japanu tek započela.
Veliki broj nestalih najstarijih Japanaca pobudio je bojazan da njihovi rođaci iskorišćavaju sistem socijalne zaštite tako što ne prijavljuju njihovu smrt i decenijama uzimaju njihove penzije.
Potraga je pokrenuta pošto su zvaničnici grada Kobea, kada su došli da posjete Sogena Kotoa na njegov 111 rođendan, našli 30 godina stare, mumificirane ostatke.
Policija je pokrenula postupak protiv rođaka zbog prevare jer je vlada pokojniku isplaćivala penziju, a otkad je umrla njegova supruga prije šest godina, pokojnik je - zvanično smatran udovcem, dobio još 109.000 dolara i po tom osnovu. Dio novca je nedavno skinut s njegovog računa.
Zvaničnici lokalnih vlasti širom Japana su dobili nalog da se lično sastanu s ljudima starijim od 100 godina, kojih, prema procjenama, ima najmanje 40.000.
Samo u gradu Kobeu, na zapadu Japana, ne zna se gdje je 105 od 847 stogodišnjaka, rekao je gradski zvaničnik.
"Grad je pokrenuo istragu o stanju 105 ljudi", rekao je gradski zvaničnik dodajući da se ne zna šta je sa još 22 stogodišnjaka koji godinama nisu imala kontakta sa ljekarima.
Među nestalim stogodišnjacima bi moglo biti ljudi i starijih od zvanično najstarije Japanke, 113-godinšnje Čijono Hasegava. Među nestalima je navodno i 125-godišnja žena.
U gradu Osaka, nestala su 64 od 857 stogodišnjaka. Zvaničnici su potvrdili da je čovjek koji prema zvaničnim dokumentima ima 127 godina, umro još 1966. godine.
Prema podacima Vlade iz jula, prosječan vijek Japanki je rekordan u svijetu: 86,44 godine, a muškaraca peti na svijetu: 79,59 godina.
Upitan da li otkriće "nestanka" stogodišnjaka kvari prosječan vijek Japanaca, zvaničnik Ministarstva zdravstva je rekao da se taj podatak računa na osnovu popisa stanovništva čitave zemlje, dok su za podatke o stogodišnjacima zadužene lokalne vlasti.
(Beta-AFP)