U Londonu štrajk radnika metroa, a u Francuskoj generalni štrajk zbog penzione reforme.
Radnici za održavanje mreže podzemne železnice, vozači i osoblje na stanicama stupili su u utorak u jednodnevni štrajk i blokirali londonski metro, izazvavši haos i kašnjenja miliona stanovnika britanske prestonice koji su se borili da stignu na posao biciklom, brodom ili autobusima.
Sindikat željeznice, pomorstva i transporta saopštio je da je jaka podrška štrajku i da radi samo pogrebna služba prevoza, prenijela je agencija AP.
Oko 200 radnika kompanija "Alstom Metro" zaposlenih na liniji podzemne železnice "Džubili" i Nordern" stupili su sinoć u štrajk zbog spora oko smanjenja broja zaposlenih za oko 800 i zatvaranja određenog broja kioska za kupovinu karata, ali i plata, što će pogoditi službu i bezbjednost transporta.
U štrajk je stupilo šest od 11 gradskih podzemnjih linija i očekuje se da će londonski metro biti paralisan do kraja dana, jer će se obustavi rada prikloniti oko 10.000 zaposlenih na mreži održavanja, kao i osoblje na stanicama i vozači.
Iz kompanije "London underground" saopšteno je da će za vrijeme trajanja štrajka biti poremećen rad većine linija metroa i savetuju stanovnicima Londona da, umjesto metroa, koriste bicikle, brodove i autobuse.
Istovremeno, francuski sindikati pozvali su građane na generalni štrajk, kako bi izrazili protest zbog nepopularnih reformi penzionog sistema koje namjerava da sprovede predsjednik Nikola Sarkozi.
Sindikati očekuju da će se tokom 24-časovnog štrajka odazvati više od dva miliona ljudi, što bi poremetilo redovni željeznički i avio-saobraćaj, kao i rad obrazovnih i zdravstvenih ustanova, banaka i pošta.
Kompanija "Er Frans" je najavila da će smanjiti domaće letove za 90 odsto, dok će se međunarodni letovi obavljati normalno. Željeznički saobraćaj će, prema najavi, biti prepolovljen.
Pojedini profesori srednjih škola otpočeli su u ponedjeljak štrajk zbog namjere vlade da ukine 7.000 radnih mjesta u obrazovnom sektoru.
Najveći francuski sindikat Se-Že-Te je saopštio da očekuje da će na ulicama širom Francuke protestovati više ljudi nego na prethodnim štrajkovima u junu, kada je na protestu učestvovalo više od 800.000 ljudi, prenijele su agencije.
Generalni štrajk je organizovan zbog namjere francuskih vlasti da usvoje zakon kojim bi odlazak u penziju bio povećan sa 60 na 62 godine, dok bi se puna penzija dobijala sa napunjenih 67, umjesto dosadašnjih 65 godina.
Ispitivanja javnog mnjenja su pokazala da dve trećine glasača smatra da je Sarkozijev plan o povećanju starosne granice za odlazak u penziju nepravedan i podržava štrajk, ali isti broj ispitanih vjeruje da štrajk neće donijeti rezultate.
Agencije navode da se u zemljama članicama EU uglavnom u penziju odlazi sa 65 godina, dok se sve češće mogu čuti preporuke da se radni vijek još produži, jer države neće imati dovoljno novca za podmirivanje penzija u skoroj budućnosti.
Zakon o izmjeni starosne granice za odlazak u penziju parlamentu treba da predstavi ministar rada Erik Vert.
(Tanjug/MONDO)