Poslije 92 godina od završetka Prvog svjetskog rata, Njemačka će u nedjelju završiti plaćanje nadoknade kako su savezničke snage zahtjevale.
Posljednje plaćenje, kako bi se zaokružila suma od oko 200 miliona evra koliko Njemačka treba ukupno da plati, biće u nedjelju, odnosno 20 godina poslije ujedinjenja Njemačke, razdvojene poslije Drugog svjetskog rata.
Plaćenje Njemačke, prema Versajskom mirovnom sporazumu 1919. godine, teško je tada pala njemačkim vlastima i doprinijela je dolasku na vlast 1933. godine nacističkog lidera Adolfa Hitlera.
Njemačka je trebalo da plati za gubitke Francuskoj i Belgiji i da pomogne savezničkim zemljama da izađu iz posljeratne krize.
To plaćanje je potom Hitler ukinuo moratorijumom iz 1932. godine, Zapadna Njemačka je 1953. godine počela ponovo da plaća dug, ali je tada ostalo da se plati za period od 1945. do 1953. godine.
U to vrijeme je pronađen sporazum prema kojem Njemačka treba sve da plati 20 godina posle ujedinjenja.
Njemačka će u nedjelju 3. oktobra obilježiti 20. Godišnjicu ujedinjenja. Tog dana je 1990. socijalistička Njemačka Demokratska Republika (NDR) formalno pristupila području važenja Temeljnog zakona (Ustava) Savezne Republike Njemačke.
Skoro godinu dana prije toga, 9. novembra 1989, poslije višenedjeljnih demonstracija protiv režima Eriha Honekera u NDR, srušen je Berlinski zid i otvorena unutarnjemačka granica.
(Beta/MONDO)