Amerikanac srpskog porijekla Džordž Vujnović dobio priznanje vlade za doprinos spasavanju posada američkih bombardera u Drugom svjetskom ratu.
Misija "Heljard", što je engleski naziv za konopac kojim se dižu jedra, u kojoj je spaseno 512 pilota i članova posada, najveća je takva operacija spasavanja Amerikanaca iza neprijateljskih borbenih linija svih vremena, javljaju danas američki mediji.
Vujnoviću je na svečanosti u sabornoj crkvi Svetog Save u Njujorku, uručena medalja Bronzane zvezde, koju mu je predao kongresmen Džozef Krauli. Vujnović, rodom iz Pitsburga, koji danas živi u njujorškom predgrađu Kvins, radio je za preteču današnje CIA.
On je tokom rata bio stacioniran u Bariju, na jugu Italije, i bio je najaktivniji u ubjeđivanju američkih zvaničcnika da uopšte organizuju tu operaciju.
U tom trenutku, 1944. godine, to nije bilo lako, jer su Amerikanci, poslije Britanaca, prestali da podržavaju Dražu Mihailovića i četnike, koji su skrivali pilote, i okrenuli se Titovim partizanima. Na dan 2. avgusta 1944. tri američka agenta sa radiostanicama spuštena su padobranima u Mihailovićev štab da bi organizovali operaciju.
U toku narednih mjesec dana, američki avioni C47s su desetak puta slijetali na pistu napravljenu za tu svrhu kod sela Pranjani, nedaleko od Čačka.
Zbog prijateljskih odnosa sa Titom, američka vlada nije željela da se sazna da je bila umiješana u bilo kakav plan sa četnicima. Ta tajna operaciji prvi put je opisana u knjizi "Zaboravljenih 500", Gregorija Frimena, iz 2007. godine.
Kada je napustio posao za vladu, 1947. godine, Vujnović je živio manje-više anonimno i nije pričao o tom vremenu.
(Tanjug)