Majkl Trkulja, Srbin i lider zajednice ljudi sa prostora bivše Jugoslavije u Australiji, tužio je Google i Yahoo.
On tvrdi da su mu internet giganti narušili ugled i traži materijalnu nadokadu, kao i da se materijal o njemu skine sa interneta, prenosi "24 sata".
Trkulja, koji je preživio oružani napad 2004, podnio je Vrhovnom sudu Australije tužbu protiv Googla, Googla Australija i Yahooa jer su ga predstavili kao člana melburnškog podzemlja i traži nadoknadu štete koja mu je time nanijeta.
On je u tužbi napisao da su ga ovi internet giganti objavljivanjem njegove fotografije i imena pomiješali i povezali sa kriminalnim krugovima i tako teško povrijedili njegov ugled, pa i da su odgovorni za njegovo ranjavanje.
Inače, Trkulja je 2004. ranjen u leđa dok je ručao u jednom restoranu, a ubica je, pošto mu se pištolj zakočio, pobjegao, ne stigavši da ispali drugi hitac.
Policija, piše list "Herald san" (Herald Sun), nikada nije povezala pokušaj ubistva Trkulje sa ratom bandi u Melburnu.
Trkulja je, inače, muzički promoter i vođa zajednice bivše Jugoslavije u Australiji. On je u tužbi još naveo da je u oktobru kontaktirao Google i zatražio da se sav, kako kaže, klevetnički materijal ukloni.
Pravni tim Googla nekoliko puta je pokušao da izbjegne parnicu, ali to nije uspio, pa su spremili svoj izvještaj o kome će se sud izjasniti tokom novembra.
Trkulja je zbog iste stvari tužio i Yahoo, a taj pretres je zakazan za decembar. Ipak, u policijskom izvještaju, u koji je "Herald san" imao uvid, navodi se da je Trkulja u poslednjih šest godina inicirao 17 građanskih parnica.
U tom izvještaju se navodi i da Trkulja tvrdi da je čovjek koji je pokušao da ga ubije bio srpski sveštenik. Policija smatra da je to bio neko koga je Trkulja tužio ili neko kome je dugovao novac.
Trkulja sve demantuje i rekao da je policijski izvještaj procurio kako bi se uništio njegov ugled i to zahvaljujući "pokvarenom" policajcu Toniju Juriću, koji je kasnije uhapšen.
Pravni eksperti navode da bi, ako uspije ova parnica koju je Trkulja pokrenuo, mogla otvoriti "pandorinu kutiju" i da bi mogla da izazove brojne tužbe protiv internet pretraživača svih onih koji nisu zadovoljni dobijenim rezultatima pretrage.
To bi Googlu, ali i drugim pretraživačima donijelo velike troškove jer bi morali da provjeravaju sav sadržaj i tako izbjegnu eventualni, kako su rekli pravni ekspert, klevetnički materijal, prenose "24 sata".
(MONDO)