• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Preminuo argentinski lider vojne hunte

U Argentini je umro Emilio Masera (85), jedan od lidera vojne hunte, koja je tom zemljom vladala u periodu od 1976. do 1983. godine.

 Preminuo argentinski lider vojne hunte Izvor: MONDO

Mesara je preminuo u bolnici u Buenos Ajresu, a ljekari su rekli da je uzrok smrti komplikacija nakon infarkta, koji je nedavno doživio. On je nakon moždanog udara 2002. godine bio u postelji.
 Masera je 1985. godine osuđen na zatvorsku kaznu, a potom na kućni pritvor zbog ubistava i progona političkih neistomišljenika.

On je osuđen zbog kršenja ljudskih prava počinjenih tokom diktatorskog režima, koji je, prema podacima organizacija za zaštitu ljudskih prava, tokom sloma ljevičarskih disidenata ubio oko 30 000 ljudi.

"Niko ne mora da se brani za fer pobjedu u ratu. Rat protiv podrivačkog terorizma bio je fer. Teroristu možete da ispitujete na isti način kao i dijete", govorio je Masera kada je osuđen na zatvorsku kaznu.

Njemačka, Španija, Italija i Francuska objavile su potjernicu za Maserrom zbog ubistva njihovih državljana tokom diktatorskog režima, ali su suspendovali naloge nakon što ga je sud u Argentini iz zdravstvenih proglasio nesposobnim za sudski proces.

 Masera, koji je tada bio admiral, a potom komandant mornarice, vodio je Argentinu kao pripadnik tročlane hunte. Hunta je preuzela vlast 1976. godine nakon svrgavanja predsjednika Uzabele Peron, udovice Huana Perona.

Kao šef mornarice Masera je rukovodio najozloglašenijim političkim zatvorom i centrom za mučenje "Mornarička mašinska škola" u Buenos Ajresu ili ESMA.
Na suđenju liderima hunte on je 1985. godine osuđen za ubistvo, mučenje i pljačku, ali je proveo samo pet godina u zatvoru nakon čega je oslobođen u okviru programa amnestije.        Njegova presuda na doživotnu robiju ponovo je stupila na snagu kada je 2007. godine amnestija proglašena neustavnom.

Osam godina nakon izlaska iz zatvora 1998. godine, Masera je uhapšen zbog optužbi za krađu beba političkih zatvorenika i to je zločin koji nije pokrivala amnestija.

Prema pretpostavkama, u različitim periodima tokom vladavine hunte oko 5 000 zatvorenika bilo je u ESMA-i. (Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE