Saradnici organizacije koja je u SAD posredovala u isplati odštete za Jevreje - žrtve nacizma, pronevjerili su bar 42 miliona dolara njemačke vlade.
Prema navodima njemačkih medija, državno tužilaštvo u Njujorku podiglo je optužnice protiv 17 osoba koje su tokom protekle decenije novac namijenjen žrtvama holokausta isplaćivale ljudima koji to nisu bili.
Optuženi su, između ostalog, falsifikovali biografije primalaca obeštećenja, te su se među njima našli i ljudi rođeni poslije Drugog svjetskog rata i oni koji uopšte nisu jevrejske nacionalnosti.
Zauzvrat su navodne žrtve saradnicima fonda "dopustile" da i sami zadrže dio novca namijenjenog odšteti koji je izdvojila Vlada Njemačke.
Njujorško državno tužilaštvo je navelo, prenose njemački mediji, da je od 1993. pronevjere bilo u 5.615 slučajeva.
Među optuženima su i saradnici dva fonda koji su bili neposredno zaposleni u Jevrejskoj konferenciji za odštetne zahtjeve (Jewish Claims Conference) koja od 1951. zastupa žrtve nacizma koje potražuju odštetu od Njemačke.
Hardšip-fonds (Hardship Fonds) predviđa jednokratne isplate od 3.600 dolara za sve koji su u vreme nacističke vladavine bili protjerani iz mjesta u kojima su živjeli.
Drugi, tzv. Fond Član 2 (Artikel-2-Fonds) sa po 411 dolara mjesečno pomaže osobe koje su preživjele holokaust i imaju godišnja primanja niža od 16.000 dolara.
Pronevjere su primjetili sami saradnici fondova 2009. i o tome odmah obavijestili vlasti.
Optuženima, koji su pretežno ruskog porijekla, prijeti do 20 godina zatvora i novčana kazna do 500.000 dolara.
(Beta/MONDO)