U najmanje 11 koordiniranih bombaških napada u roku od sat vremena u dijelovima Bagdada gdje pretežno žive hrišćani ubijeno je pet ljudi.
Samo dvije nedelje pošto je u katoličkoj crkvi u iračkoj prijestonici poginulo 68 ljudi, odjeknule su četiri eksplozije u kućama hrisćana kao i dva minobacačka napada na hrišćanske enklave u južnom, uglavnom sunitskom naselju Dora.
Četiri eksplozije bile su u kućama hrisćana kao i dva minobacačka napada na hrišćanske enklave u južnom, uglavnom sunitskom naselju Dora.
Dvije bombe su bile podmetnute u napuštenim domovima hrišćana u zapadnom Bagdadu koje su uništene.
To je treći napad na hrišćane od masakra u najvećoj katoličkoj crkvi u Bagdadu 31. oktobra, kada je ubijeno ukupno 68 ljudi.
Kasno sinoć u seriji bombaških napada na tri prazne kuće koje su pripadale hrišćanima u zapadnom dijelu Bagdada niko nije povrijeđen, prenijela je agencija AP.
"Ove operacije na čijoj meti su hrišćani došle su kao nastavak napada na Crkvu spasa (katolička crkva u Bagdadu)", naveo je imenovani izvor za agenciju Rojters.
Iz iračke policije je navedemo da je troje ubijeno i najmanje 32 ranjenih u današnjim koordiniranim bombaškim napadima, od koji su neki započeli kasno sinoć.
Britanska agencija navodi da su se vjerske tenzije podigle u iračkoj prijestonici od marta ove godine i parlamentarnih izbora u Iraku koji nisu dali "jasnog pobjednika izbora" i ostavili šiitima, sunitima i kurdskim političkim frakcijama da se bore za pozicije u novoj iračkoj vladi uz podizanje strahovanja od obnavljanja nasilja u napaćenoj zemlji.
Savjet bezbjednosti UN izrazio je nezadovoljstvo zbog napada na hrišćane i muslimane u Iraku, dok je francuski ambasador u UN rekao da su hrišćani u Iraku prioritet u demokratskom procesu Iraka.
"Postoji namjerna volja da se uništi hrišćanska zajednica u Iraku i to rade (islamski) fundamentalisti", rekao je francuski ambasador Žerar Aro.
"Nije samo moralni zahtjev zaštititi hrišćane u Iraku, već politička neophodnost. Napasti hrišćane u Iraku znači napasti raznolikost i pluralizam iračkog društva. To je napad fundamentalizma na demokratiju", rekao je Aro.
Britanski ambasador u UN Mark Lajal Grant izjavio je da je Savjet bezjbednosti razočaran napadima na mjesta okupljanja civila, uključujući vjerska - hrišćanska i muslimanska mjesta.
(agencije/MONDO)