Prvi put je izolovano 38 atoma antimaterije u vremenskom trajanju od petine sekunde, što je sasvim dovoljno za dalje proučavanje.
Naučnici su u laboratorijskim uslovima u Ženevi uspjeli da dovoljno dugo, petinu sekunde, zadrže izdvojene atome antimaterije vodonika u magnetnom polju, čime su dokazali da je tako nešto moguće u laboratorijskim uslovima.
"Ovo je za nas veliki napredak, jer to znači da možemo napraviti sljedeći korak koji podrazumijeva poređenje materije i antimaterije", izjavio je za AP portparol naučnog tima CERN-a, američki naučnik Džefri Hengst.
Fizičari već decenijama pokušavaju da odgonetnu zašto je antimaterija nestala iz kosmosa. Pozitivističke teorije tvrde da je u trenutku Velikog praska, prije oko 13,7 milijardi godina, postojala jednaka količina materije i antimaterije u svemiru.
Poslije toga, prema tim teorijama, materija je uspjela da dobije masu u zauzme prostor iz kojeg je zatim sve nastalo, dok je antimaterija praktično nestala.
Naučnici su odavno bili u stanju da uoče pojedinačne dijelove antimaterije, kao što su antiprotoni, antineutroni i pozitroni. Oni su 2002. godine uspjeli da, sjedinjavanjem tih čestica, naprave antiatom, ali sve do sada nije bilo moguće izolovati ga dovoljno dugo da bi bilo moguće proučavanje.
Iako je antimaterija izdvojena samo na petinu sekunde, fizičari kažu da je to sasvim dovoljno vremena za njeno proučavanje. Eksperiment je pokazao da bi antimaterija mogla da se izdvoji i na duže vrijeme.
(Beta/MONDO)