Samit OEBS usvojiće drugog, završnog dana rada, kako je najavljeno, akcioni plan za bezbjednost u 21. vijeku, umjesto klasičnog završnog dokumenta.
Šefovi država i vlada juče su se u Astani založili za usvajanje zajedničke strategije za rješavanje konflikata, uz ocjene da OEBS treba "revitalizovati" i dati mu veću ulogu u borbi protiv terorizma, organizovanog kriminala, sajber napada, krijumčarenja narkotika i ljudi, ilegalne imigracije i širenje oružja za masovno uništenje.
Samitu OEBS-a u kazahstanskoj prijestonici prisustvuje i predsjednik Srbije Boris Tadić, među predstavnicima još 55 država članica.
Skupu u Astani prisustvuju i predsjednik Rusije Dmitrij Medvedev, državna sekretarka SAD Hilari Klinton, njemačka kancelarka Angela Merkel i italijanski premijer Silvio Berluskoni.
Generalni sekretar UN Ban Ki mun ocijenio je da je "došao trenutak za djelovanje i preduzimanje pravih koraka u obezbjeđivanju mira i ljudskih prava", a gotovo istu poruku uputio je i generalni sekretar OEBS-a Mark Perin de Brišambo koji je upozorio na "nedostatak povjerenja i nedostatak zajedničke volje među zemljama članicama".
Predsjednik Srbije Boris Tadić pozvao je misiju OEBS da ostane statusno neutralna na Kosovu, u skladu sa Rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN 1244, i istakao da Srbija na Zapadnom Balkanu predvodi proces pomirenja zemalja regiona.
Samit OEBS-A u Astani prvi je skup te organizacije na najvišem nivou poslije 11 godina i prvi koji se održava u centralnoj Aziji.
(Tanjug/MONDO)